Lekárstvo


Aké sú typy azbestových vlákien?

Tam sú dve hlavné skupiny vlákien, amfiboly a vlákien chryzotilu. Chryzotil (biely azbest), tiež volal “Hadí” vlákna, sú dlhé a zvlnené. Amfiboly, dlhý rovný vlákna (vrátane aktinolit, amozit, anthrophyllite, krocidolit, a tremolit) je oveľa pravdepodobnejšie, že spôsobujú rakovinu ostenia pľúc (mesoheliom) a zjazvenie výstelky pľúc (pleurálny fibróza). Buď skupina vlákien môže spôsobiť ochorenie pľúc, ako azbestóza.

Riziko vzniku azbest-príbuzné rakoviny pľúc sa pohybuje medzi typmi vlákien. Štúdia skupiny pacientov vystavených vlákien chryzotilu zobraziť iba mierne zvýšenie rizika. Na druhej strane, vystavenie amfibol vlákna alebo pre obidva typy vlákien zvyšuje riziko rakoviny pľúc o dvojité. Hoci Bezpečnosť práce a administrácia zdravie (OSHA) má štandardnú pre pracovisko s expozíciou azbestu (0.2 vlákna / mililiter vzduchu), tam je debata cez čo predstavuje bezpečnú úroveň vystavenia. Kým niektorí veria, že azbest-príbuzné choroby “prah jav,” ktorý si vyžaduje určitú úroveň expozície ochorenia sa vyskytujú, iní veria, že neexistuje žiadna bezpečná úroveň azbestu.

Vo väčšine budov, azbest nepredstavuje sa vo vzduchu. Však, povrchy, ktoré sú poškodené alebo narušené môže spôsobiť azbest, aby sa stal vdýchnuteľnej. Vysokých koncentrácií môže dôjsť po rezaní, zavrieť, alebo prerábanie azbest- materiálov obsahujúcich.

Zníženie expozície azbestu zahŕňa buď odstránenie alebo tmelenia materiálov obsahujúcich azbest-. Neskúsený pokusy o odstránenie azbestu môžu uvoľňovať nebezpečné množstvo vlákien.

čo vlákno veľkosť má čo robiť s azbest-príbuzné ochorenia pľúc?

V závislosti od ich tvaru a veľkosti, azbestových vlákien vklad v rôznych oblastiach pľúc. Vlákna menšia než 3 mm ľahko presunúť do pľúcneho tkaniva a sliznice v okolí pľúc (pleurálny). Dlhé vlákna, väčší ako 5 mm (1/5 palec), nemôže byť úplne v členení podľa živiacich sa zdochlinami bunky (makrofágy) a zostávajú v pľúcnom tkanive. Tieto azbestových vlákien môže spôsobiť zápal. Látok poškodzujúcich pľúca sú potom uvoľnené bunky zápalu, ktoré reagujú na cudzie materiál azbest. Pretrvávanie týchto dlhých vlákien v pľúcnom tkanive a vzniknutý zápal Zdá sa, že začatie procesu tvorby rakoviny.

Ako zápal a poškodenie tkaniva okolo azbestové vlákna pokračuje, výsledné jazvy môže siahať od malých dýchacích ciest do väčších dýchacích ciest a malých vzduchových vakov (alveol) Na konci dýchacích ciest. Niektoré z týchto vlákien sa môžu pohybovať na povrch pľúc, kde sa tvoria plaky (bielo-šedá regiónoch zjazvené tkanivo) v tkanive výstelky pľúc (pleurálny). V závažných prípadoch azbestózy, zjazvenie pľúc a ako jeho obloženia tkanív môže dôjsť.