Lekárstvo


Čo je príčinou ascitu?

Najčastejšou príčinou ascitu je pokročilým ochorením pečene alebo cirhózou. Približne 80% z ascitu sú prípady myšlienka byť kvôli cirhóze. Hoci presný mechanizmus ascitu vývoja nie je úplne známy, väčšina teórií naznačujú, portálnej hypertenzie (zvýšený tlak v prietoku krvi pečeňou) ako hlavný prispievateľ. Základným princípom je podobný tvorbe edému inde v tele v dôsledku nerovnováhy medzi tlakom vnútri obehu (vysokotlakový systém) a mimo, V tomto prípade, dutiny brušnej (nízky tlak priestor). Zvýšenie portálu krvného tlaku a zníženie albumínu (proteín, ktorý je nesený v krvi) môžu byť zodpovedné pri formovaní gradientu tlaku a výsledkom brucha ascitom.

Ďalšími faktormi, ktoré môžu prispieť k ascites sú retencii solí a vody. Objem cirkulujúcej krvi môže byť vnímaný nízke senzory v obličkách ako tvorenie ascites môže poškodzujú niektoré objem od krvi. Tento signál obličiek reabsorb viac soli a vody na vyrovnanie objemu straty.

Niektoré ďalšie príčiny ascitu vzťahujúce sa k zvýšenému tlaku gradient sú kongestívneho srdcového zlyhania a pokročilého zlyhanie obličiek v dôsledku generalizované zadržiavanie tekutín v tele.

V zriedkavých prípadoch, zvýšeného tlaku v portálnej systém môže byť spôsobené tým, interné alebo externé obštrukcie portálu plavidla, končiť v portálnej hypertenzie bez cirhózy. Príklady tohto môžu byť hmotnosť (alebo nádor) lisovanie na portáli plavidlá vnútri brušnej dutiny alebo krvné zrazeniny v portáli loď brzdiť normálny tok a zvýšeniu tlaku v nádrži (napríklad, Budd-Chiari syndróm).

K dispozícii je aj tvorba ascitu v dôsledku rakoviny, tzv malígny ascites. Tieto druhy ascites sú typicky prejavy pokročilých nádorov orgánov v dutine brušnej, ako, rakovine hrubého čreva, karcinóm pankreasu, rakovina žalúdka, karcinómu prsníka, lymfóm, rakovinu pľúc, alebo rakovina vaječníkov.

Pankreasu ascites môže byť videný u ľudí s chronickým (dlhoročnou) pankreatitídy alebo zápal pankreasu. Najčastejšou príčinou chronickej pankreatitídy je dlhšia zneužívanie alkoholu. Pankreasu ascites môže byť tiež spôsobená tým, akútna pankreatitída, rovnako ako trauma pankreasu.