Lekárstvo


Aké sú príznaky ascites?

Tam smieť byť žiadne príznaky spojené s ascitom, najmä ak je mierna (obvykle menej ako o 100 - 400 ml u dospelých). Ako ďalšie tekutina sa hromadí, zvýšený brušné obvod a veľkosť sú obyčajne videné. Bolesť brucha, nepohodlie, a nadúvanie sú tiež často videný ako ascites sa stáva väčšou. Dýchavičnosť sa tiež môže stať s veľkými ascites kvôli zvýšenému tlaku na membránu a migrácie tekutiny cez membránu spôsobuje pleurálny výpotok (tekutina okolo pľúc). Kozmeticky znetvořující veľké brucho, vzhľadom k ascites, je tiež spoločným záujmom niektorých pacientov.

Aké sú rizikové faktory pre ascites?

Najčastejšou príčinou ascitu je cirhózou. Mnohé z rizikových faktorov pre vznik ascitu a cirhózy sú podobné. Medzi najčastejšie rizikové faktory patrí hepatitídy B, hepatitídy C, a dlhodobé zneužívanie alkoholu. Ďalšie potenciálne rizikové faktory sú spojené s ostatnými základné podmienky, ako je kongestívne srdcové zlyhanie, zlomyseľnosť, a ochorenie obličiek.

Čo je ascites?

* Ascites odkazuje na abnormálne nahromadenie tekutiny v brušnej (peritoneálnej) dutina.

* Najčastejšou príčinou ascitu je cirhózou.

* Liečba ascitu závisí na jeho príčina.

Ascites je nahromadenie tekutiny (zvyčajne serózne tekutiny, ktorá je svetložltý a čírej tekutiny) v brušnej (peritoneálnej) dutina. Dutiny brušnej sa nachádza pod hrudnej dutiny, rozvedený s tým bránicu. Ascitické tekutiny môže mať mnoho zdrojov, ako sú ochorenia pečene, rakoviny, kongestívneho srdcového zlyhania, alebo zlyhanie obličiek.