Lekárstvo


Aká je liečba ascitu?

Liečbe ascitu do značnej miery závisí na základnej príčine. Napríklad, peritoneálnou carcinomatosis alebo malígne ascites môže byť liečená chirurgické odstránenie prsníka a chemoterapiu, zatiaľ čo manažment ascitu vzťahujúce sa na zlyhanie srdca smeruje na liečbu srdcového zlyhania s lekárskym vedením a diétne obmedzenia.

Vzhľadom k tomu, cirhózu pečene, je hlavnou príčinou ascitu, bude hlavnou náplňou tejto sekcie.

Diéta

Správa ascites u pacientov s cirhózou typicky zahŕňa obmedzenie diétny príjem sodíka a používanie diuretík (vody pilulky). Obmedzenie diétne sodný (soľ) príjem na menej ako 2 gramov na deň je veľmi praktická, úspešný, a široko sa odporúča u pacientov s ascitom. Vo väčšine prípadov, tento prístup musí byť kombinovaná s použitím diuretík ako soľ obmedzenie iba všeobecne nie je účinný spôsob, ako zaobchádzať ascites. Konzultácie s odborníkom na výživu ide o denné obmedzenie soli môže byť veľmi užitočné pre pacientov s ascitom.

Lieky

Diuretiká zvyšujú vylučovanie vody a soli z obličiek. Odporúčaná diuretikum režim v nastavení ascites pečene spojené je kombinácia spironolaktonu (Aldactone.) a furosemid (Telekomunikačná technika). Jednej dennej dávke 100 milligrams of spironolactone and 40 miligramov furosemid, je zvyčajná odporúčaná počiatočná dávka. To môže byť postupne zvýšená na získanie primeranú reakciu na maximálnu dávkmg spironolaktonu ane and 160 mg furosemidu, tak dlho, kým pacient znesie zvýšenie dávky bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Užívanie týchto liekov spolu v dopoludňajších hodinách, je zvyčajne odporúča, aby sa zabránilo časté močenie v noci.

Terapeutické paracentézy

U pacientov, ktorí nereagujú dobre alebo nemôžete tolerovať nad režim, časté terapeutické paracentézy (ihla opatrne je umiestnený do oblasti brucha, za sterilných podmienok) možno vykonávať odstránenie veľkého množstva tekutín. Niekoľko litrov (až do 4 na 5 l) tekutiny môže byť bezpečne vybrať týmto postupom zakaždým. U pacientov s malígnym ascitom, Tento postup môže byť účinnejšia ako používanie diuretík.

Chirurgia

Pre viac refraktérnych prípadov, chirurgické výkony môžu byť nevyhnutné pre kontrolu ascites. Transjugulární intrahepatálna portosystémové skraty (TIP) Postup je robené cez vnútorné krčné žilou (hlavné žily na krku) v lokálnej anestézii intervenčného rádiológa. Skrat je umiestnený medzi portálu žilového systému a systémové žilového systému (žily vracia krv späť k srdcu), čím sa zníži tlak portálu. Tento postup je vyhradená pre pacientov, ktorí majú minimálnu reakciu na agresívne lekárske ošetrenie. Bolo dokázané zníženie ascites a buď obmedziť alebo vylúčiť používanie diuretík vo väčšine prípadov vykonáva. Však, je spojený s významnou komplikácií, ako je hepatálna encefalopatia (zmätok) a dokonca aj smrť.

Ďalšie tradičné vypínacia umiestnenie (peritoneovenous skrat a systémové portosystémové spojky) boli v podstate opustili kvôli ich vysoká miera komplikácií.

Transplantáciu pečene

Konečne, Transplantácia pečene pre pokročilou cirhózou môže byť považovaná za liečbu ascitu v dôsledku zlyhania pečene. Transplantácii pečene zahŕňa veľmi zložité a dlhotrvajúci proces, ktorý vyžaduje veľmi pozorné sledovanie a riadenie transplantácii špecialistami.