Lekárstvo


Aké sú komplikácie pre ascites?

Niektoré komplikácie ascitu môže byť spojená s jeho veľkosť. Nahromadenie tekutín môže spôsobiť dýchacie ťažkosti tým, že stlačí bránicu a tvorbe pleurálny výpotok.

Infekcie sú ďalšie závažné komplikácie ascitu. U pacientov s ascitom týkajúce sa portálnej hypertenzie, baktérií z čreva môže spontánne napadnúť peritoneálnej tekutine (ascites) a spôsobiť infekciu. Toto je nazývané Spontánna bakteriálna peritonitída alebo SBP. Protilátky sú zriedkavé v ascitu a, preto, imunitnej reakcie v ascitické tekutiny je veľmi obmedzená. Diagnóza SBP sa vykonáva tým, že vykonáva paracentézy a analyzovať kvapalina pre počet bielych krviniek alebo dôkazy o raste baktérií.

Hepatorenální syndróm je zriedkavé, ale vážny a potenciálne smrteľný (Priemerná miera prežitia v rozsahu od 2 týždňov až o 3 mesiacov) komplikácií ascitu v súvislosti s cirhózou pečene vedúce k postupnému zlyhaniu obličiek. Presný mechanizmus tohto syndrómu nie je známa, ale to môže viesť k posunu v tekutinách, poruchou prietoku krvi obličkami, nadužívanie diuretík, a správa kontrastov alebo lieky, ktoré môžu byť škodlivé pre obličky.

Ascites môže byť zabránené?

Prevencia ascitu prevažne zahŕňa prevenciu rizikových faktorov súvisiacich podmienok vedúcich k ascites.

U pacientov so známym pokročilým ochorením pečene a cirhóza akejkoľvek príčiny, zamedzenie konzumácia alkoholu môže výrazne znížiť riziko, ktoré ascitu. Nesteroidné protizápalové lieky [ibuprofen (Advil, Motrin, atď)] by mali byť obmedzené u pacientov s cirhózou, pretože môžu znížiť prietok krvi k obličkám, teda, obmedzenie soli a vody vylučovanie. V súlade s obmedzením príjmu soli je tiež ďalší jednoduché preventívne opatrenia na zníženie ascites.