Lekárstvo


Čo sú thalassemias?

Thalassemias sú dedičné poruchy krvi. “Zdedený” znamená, že sú odovzdávané z rodičov na deti prostredníctvom génov.

Thalassemias spôsobiť, že telo, aby sa menej zdravé červené krvinky a menej hemoglobínu, ako je obvyklé. Hemoglobín je železo-bohaté bielkoviny v červených krvinkách. To prenáša kyslík do všetkých častí tela. To tiež nesie oxidu uhličitého (odpadového plynu) z tela do pľúc, kde je vypúšťaný.

Ľudia, ktorí majú thalassemias môže mať miernu alebo ťažkú anémiu. Tento stav je spôsobený nižší ako normálny počet červených krviniek alebo nie je dostatočne hemoglobín v červených krvinkách.

Thalassemias

* Thalassemias sú dedičné poruchy krvi. "Zdedené" znamená, že sa to dedí z rodičov na deti.

* Thalassemias spôsobiť, že telo, aby sa menej zdravé červené krvinky a menej hemoglobínu, ako je obvyklé.

* Ľudia, ktorí majú thalassemias môže mať miernu alebo ťažkú anémiu. Tento stav je spôsobený nižší ako normálny počet červených krviniek alebo nie je dostatočne hemoglobín v červených krvinkách.

* Dva hlavné typy talasemie sú alfa a beta talasemie thalasemií. Existujú rôzne formy každého typu.

* Thalassemias dochádza vtedy, keď gény, ktoré riadi produkciu hemoglobínu chýbajú alebo sú zmenené. Vaše telo nebude fungovať správne, ak vaše červené krvinky nemajú dostatok zdravých hemoglobín.

* Rodinná anamnéza a predkov sú dva rizikové faktory pre thalassemias. Ak vaši rodičia majú chýbajúce alebo zmenené hemoglobín-tvorby gény, môžete mať thalasémií. Thalassemias vyskytujú najčastejšie u ľudí talianskeho, Gréčtina, Stredného východu, Diskusia, a afrického pôvodu.

* Známky a príznaky thalassemias sú kvôli nedostatku kyslíka v krvnom riečisku. Môžu obsahovať mierne až závažné anémie; spomalil rast a oneskorené puberte; kostnej problémy; a rozšírené sleziny, pečeň, alebo srdca; bledý a apatický vzhľad; zlá chuť k jedlu; tmavý moč; a žltačka (žltkastá farba kože alebo očného bielka). Príznaky sú závislé od typu thalasémií máte. Tiché dopravcovia nemajú žiadne príznaky.

* Lekári diagnostikujú thalassemias pomocou krvných testov, vrátane kompletný krvný obraz a špeciálne hemoglobín testy. Prenatálne vyšetrenie môže ukázať, či nenarodené dieťa má talasemie a ako ťažké to môže byť.

* Ľudia, ktorí majú miernu thalasémií často potrebujú len málo alebo žiadne ošetrenie. K dispozícii sú tri štandardné liečbu stredne ťažkej a ťažkej formy talasemie. Medzi ne patria krvné transfúzie, chelatačné terapia, a kyselina listová doplnky.

* Lepšie ošetrenie teraz umožní ľuďom, ktorí majú stredne ťažké a ťažké thalassemias žiť oveľa dlhšie. V dôsledku toho, Títo ľudia musia vyrovnať s komplikáciami tohto ochorenia, ktoré vyvíjajú v priebehu času. Komplikácie zahŕňajú srdca a ochorení pečene, infekcie, osteoporóza, a ďalšie problémy.

* Thalassemias nedá brániť, pretože sú to zdedené. Však, Tieto poruchy krvi možno nájsť pred narodením cez prenatálne vyšetrenia.

* Život s thalasémií môže byť náročné, ale niekoľko prístupov vám môžu pomôcť zvládnuť. Postupujte podľa lekára liečebný plán, dostať prebiehajúcej zdravotnej starostlivosti, prijať opatrenia k zostať zdravý, a vyhľadal pomoc a podporu.