Lekárstvo


Aké sú “pečeňové škvrny” alebo “stareckých škvŕn”?

“Pečeňové škvrny” alebo “stareckých škvŕn” sú spoločné názvy tmavšie škvrny ako u dospelých, často na zadnej rukách. Termín “pečeň spot” je vlastne nesprávne pomenovanie, pretože tieto škvrny nie sú spôsobené problémami s pečeňou alebo ochorenie pečene. Kým pehy sa zvyčajne objavujú v priebehu času, nie sú samy o sebe známkou starobe. Namiesto toho, sa vyskytujú zvyčajne na slnku-exponovaných oblastiach,, skôr v ľuďoch, ktorí majú genetickú tendenciu k rozvoju ich. Tak, oni sú v žiadnom prípade čisto funkciu veku.

Tieto škvrny sú len lentigo-typu pehy, ktoré sú bežne vidieť na koži starších dospelých s anamnézou expozície slnku.

Niekedy, starších ľudí, ktorí majú tieto lentigo-typu pehy tiež vyvolali, hnedý, chrumkavý lézie tzv seboroická keratóza v alebo okolo rovnakých oblastiach. Seboroická keratózy sú tiež benígne (nie malignant) porasty na koži. Niektorí pacienti nazývajú tieto porasty “Barnacles” alebo “Rice Krispies.” Hoci sú najčastejšie stredne hnedá, môžu líšiť v farbe pohybovať v rozmedzí od svetlohnedej až čierne. Oni sa vyskytujú v rôznych veľkostiach, príliš, pohybovať v rozmedzí od zlomok palce (alebo centimeter) na palec (2.5 cm) v priemere. Typicky, Tieto výrastky sú okolo veľkosti ako guma na gumovanie, alebo o niečo väčšie. Niektoré keratózy začínajú ako ploché lentigo a postupne zvyšovať a zahustíme tvoriť seboroická keratóza.

Hovoriace črtou seboroická keratózy je ich voskovej, prilepené na-, mastný vzhľad. Vyzerajú, ako by boli buď vložili na kožu alebo môže vyzerať ako kúsoček roztaveného hnedej sviečky vosk, ktorý spadol na koži. Seboroická keratózy môže dôjsť v rovnakých oblastiach ako pehy. Seboroická keratózy sú tiež viac obyčajní v oblastiach expozície slnku, ale môžu sa tiež objaviť v Ne-chránených oblastiach. Keď oni najprv sa objaví, porasty zvyčajne začínajú jeden po druhom ako malé drsné hrbole. Nakoniec, môžu ztloustnout a rozvíjať hrubú, Warty povrchu.

Seboroická keratózy sú pomerne časté najmä po starobe 40. Takmer každý sa môže nakoniec vyvinúť aspoň pár seboroická keratózy počas svojho života. Oni sú niekedy označované ako “Barnacles starobe.”