Lekárstvo


Aké sú menej časté príčiny zvýšené hodnoty pečeňových testov krvi?

Menej časté príčiny abnormálne hladiny pečeňových enzýmov v Spojených štátoch patrí chronická hepatitída B, hemachromatosis (železom), Wilsonova choroba, alfa-1-antitrypsínu, celiakální sprue, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, a autoimunitné hepatitída. Aj keď nie je tak časté ako hepatitída C, hepatitídy B môže spôsobiť chronické ochorenie pečene sa stále abnormálne hladiny pečeňových enzýmov.

* Hemachromatosis je genetická (zdedený) neporiadok, v ktorom je nadmerné vstrebávanie železa v potrave vedie k hromadeniu železa v pečeni s výslednú zápal a zjazvenie pečene.

* Wilsonova choroba je dedičné ochorenie s nadmerným hromadením medi v rôznych tkanivách, vrátane pečene a mozgu. Meď v pečeni môže viesť k chronickej zápalu pečene, kým meď v mozgu môže spôsobiť psychické poruchy a motor.

* Alfa-1-antitrypsínu je dedičná porucha, v ktorom nedostatok glykoproteínu (sacharidov-proteínový komplex) tzv alfa-1-antitrypsínu vedie k chronickej choroby pľúc (dýchavičnosť) a ochorení pečene.

* Autoimunitné hepatitída výsledky z poškodenia pečene vyvolané telu vlastné protilátky a obranné systémy napádať pečeň.

* Celiakální sprue je ochorenie tenkého čreva, kde má osoba alergia na lepok a vyvíja plyn, nadúvanie, hnačka, a v pokročilejších prípadoch podvýživy. Pacienti’ s celiakální sprue môže tiež rozvíjať mierne abnormálne ALT a AST úrovne.

* Crohnova choroba a ulcerózna kolitída sú choroby s chronickými zápalmi čriev (tiež označovaná ako zápalové črevné ochorenia). V týchto jedincov je zápal pečene (hepatitída) alebo žlčových ciest (primárnej sklerotizujúcej cholangitis) Tiež môže dôjsť, spôsobuje abnormálne pečeňové testy.

Zriedka, abnormálne hladiny pečeňových enzýmov môže byť príznakom rakoviny v pečeni. Rakovina vyplývajúce z pečeňových buniek sa nazýva hepatocelulárne karcinóm alebo hepatoma. Rakoviny sa šíri do pečene z iných orgánov (ako hrubého čreva, pankreas, žalúdok, atď) sa nazývajú metastatickým malignít (do pečene).