Lekárstvo


Rakovinu ústnej dutiny

Rakovinu ústnej dutiny je súčasťou skupiny nádorov s názvom karcinómu hlavy a krku. Ústne rakovina môže vyvinúť v ktorejkoľvek časti ústnej dutiny alebo hltanu. Najviac rakoviny ústnej skúšky začínajú v jazyku a v podlahe úst. Takmer všetky rakoviny ústnej skúšky začínajú v byte bunkách (dlaždicových buniek) že pokrytie povrchu v ústach, jazyk, a pery. Tieto nádory sú tzv dlaždicových karcinómy.

Pri ústnej rakoviny sa šíri (metastázuje), obvykle cestuje cez lymfatický systém. Rakovinové bunky, ktoré vstupujú do lymfatického systému prebieha pozdĺž lymfatických, jasný, vodnatej tekutiny. Nádorových buniek sa často objavujú najprv v blízkosti lymfatické uzliny na krku.

Nádorových buniek sa môže šíriť aj do iných častí krku, pľúca, a iné časti tela. Keď toto sa stane, nový nádor má rovnaký druh abnormálnych buniek ako primárny nádor. Napríklad, ak ústnej rakovina šíri do pľúc, nádorových buniek v pľúcach sú vlastne ústnej rakovinové bunky. Toto ochorenie je metastatické rakovinu ústnej dutiny, not lung cancer. Je považovaná za rakovinu únie rakoviny pľúcot lung cancer. Lekári niekedy zavolať nový nádor “vzdialený” alebo metastázy.

Rakovinu ústnej dutiny

* Rakovinu ústnej dutiny je spôsobenými tabakovými (fajčenie a žuvanie) a užívania alkoholu.
* Bolesť v ústach, ktoré sa nehojí, môže byť varovným signálom pre rakovinu ústnej dutiny.
* Biopsia je len vedieť, či je abnormálne oblasti v dutine ústnej je rakovina.
* Liečba rakoviny ústnej závisí na umiestnení, veľkosť, typ, a rozsah nádoru, rovnako ako vek a zdravotný stav pacienta.
* Chirurgické odstránenie nádoru v ústach je bežná liečba pacientov s rakovinou ústnej.