Lekárstvo


Rakovinu ústnej dutiny: Kto je ohrozená?

Lekári nemôžu vždy vysvetliť, prečo jeden človek vyvinie rakovinu ústnej dutiny a druhá nie. Však, Vieme, že táto choroba nie je nákazlivá. Nemôžete “úlovok” rakovinu ústnej dutiny od inej osoby.

Výskum ukázal, že ľudia s istými rizikovými faktormi sú s väčšou pravdepodobnosťou než ostatní k rozvoju rakoviny ústnej. Rizikovým faktorom je čokoľvek, čo zvyšuje vaše šance na rozvoj choroby.

Nižšie sú rizikové faktory pre rakovinu ústnej dutiny:

* Tabak: Užívanie tabaku pripadá väčšina rakoviny ústnej skúšky. Fajčenie cigariet, cigary, alebo rúrky; pomocou žuvacie tabak; a máčanie šnupavý tabak sú spojené s ústne rakovinu. Použitie iných tabakových výrobkov (ako bidis a kreteks) môže tiež zvýšiť riziko rakoviny ústnej. Ťažkých fajčiarov, ktorí používajú tabak po dlhú dobu sú najviac ohrozené. Toto riziko je ešte vyššia u fajčiarov, ktorí pijú alkohol silne. Vlastne, tri zo štyroch rakoviny ústnej skúšky sa vyskytujú u ľudí, ktorí používajú alkohol, tabak, alebo oba alkoholu a tabaku.

* Alkohol: Ľudia, ktorí pijú alkohol, sú s najväčšou pravdepodobnosťou vyvinie rakovinu ústnej dutiny, ako ľudia, ktorí nemajú piť. Riziko sa zvyšuje s množstvom alkoholu, ktoré človek konzumuje. Riziko ešte zvyšuje, ak osoba, oba nápoje alkoholu a tabaku používa.

* Slnko: Rakovina rtu môže byť spôsobené tým, na slnku. Pomocou krém alebo balzam na pery, ktorý má ochranu proti slnečnému žiareniu môže znížiť riziko. Nosiť klobúk s krempou môže tiež blokovať slnečným žiarením. Riziko rakoviny pery sa zvyšuje, ak osoba tiež fajčí.

* Osobná história nádorov hlavy a krku: Ľudia, ktorí mali nádorov hlavy a krku, majú zvýšené riziko rozvoja iných primárnych nádorov hlavy a krku. Fajčenie zvyšuje toto riziko.