Lekárstvo


Liečba rakoviny ústnej

Staging

Ak sa biopsia ukazuje, že rakovina je dar, Váš lekár potrebuje poznať fázy (rozsah) Vášho ochorenia naplánovať tú najlepšiu liečbu. Fáza je založená na veľkosti nádoru, či rakovina sa rozšírila a, Ak tomu tak, do akej časti tela.

Naštudovanie môže požadovať laboratórne testy. To môže zahŕňať aj endoskopiu. Lekár používa tenké, osvetlené trubice (endoskop) Ak chcete skontrolovať krk, priedušnica, a pľúca. Lekár vloží endoskopu nosom alebo ústami. Lokálnej anestézii sa používa na uľahčenie vášho nepohodlie a zabrániť vám Roubíka. Niektorí ľudia tiež môžu mať mierne sedatívum. Niekedy lekár využíva celkovej anestézii, aby osoba, ktorá má spať. Tento test môže byť vykonané v ordinácii lekára, ambulancie, alebo v nemocnici.

Lekár môže objednať jeden alebo viac zobrazovacích testov a zistite, či rakovina sa rozšírila:

* Zubná x-lúče: X-ray z celého úst môže ukázať, či rakovina sa rozšírila do čeľuste.

* Hrudník x-lúče: Obrázky z hrudníka a pľúc môže ukázať, či rakovina sa rozšírila do týchto oblastí.

* CT scan: X-ray zariadení spojených s počítačom, má rad podrobných snímok z vášho tela. Môžete dostať injekciu farbiva. Nádory v ústach, hrdlo, krk, alebo inde v tele objaví na CT scan.

* MRI: Silný magnet spojených s počítačom sa používa k výrobe detailné snímky o svoje telo. Lekár môžete prezrieť tieto obrázky na monitore a môže tlačiť na film. MRI môže preukázať, či orálny rakovina sa rozšírila.

Zaobchádzanie

Mnoho ľudí s rakovinou ústnej chcú aktívne podieľať na rozhodovaní o ich zdravotnú starostlivosť. Je prirodzené, že sa chcú dozvedieť všetko, čo môžete o svojej chorobe a liečby voľby. Však, šoku a stresu po stanovení diagnózy môže len ťažko myslieť na všetko, čo sa chcete opýtať lekára. Často pomáha, aby sa zoznam otázok pred vymenovaním. Ak chcete pomôcť pamätať, čo lekár hovorí,, Môžete si poznámky, alebo požiadať, či môžete používať magnetofón. Môžete tiež chcieť, aby rodinný príslušník alebo priateľ s vami, keď budete hovoriť s lekárom — zúčastniť sa diskusie, robiť si poznámky, alebo len počúvať.

Váš lekár vás môže odkázať k špecialistovi, alebo môžete požiadať o postúpenie. Špecialisti, ktorí liečia rakovinu ústnej dutiny ústnej a tvárovej patrí chirurgovia, otolaryngologists (ucho, nos, a krku lekári), lekárske onkológovia, radiačnej onkológ, a plastickí chirurgovia. Môžete byť podľa tímu, ktorý zahŕňa špecialistov v chirurgii, rádioterapie, alebo chemoterapie. Ďalším zdravotníckym pracovníkom, ktorí môžu pracovať s odborníkmi ako tím patrí zubára, reč patológ, výživu, a duševné zdravie poradca.

Získanie druhý názor

Pred začatím liečby, budete chcieť posudok o stanovenie diagnózy a liečebného plánu. Niektoré poisťovne vyžadujú druhý názor; Iní sa môže vzťahovať na druhý názor, ak vy alebo váš lekár požiada.

Príprava na liečbu

Voľba liečby závisí hlavne na Váš celkový zdravotný stav, kde v ústach alebo hltane rakovina začala, veľkosť nádoru, a či rakovina sa rozšírila. Váš lekár môže opísať svoj možnostiach liečby a očakávané výsledky. Budete chcieť, aby zvážila, ako liečba môže ovplyvniť normálne činnosti, ako je prehĺtanie a rozprávanie, a či sa bude meniť, ako vyzeráš. Vy a Váš lekár môže spoločne pracovať na vytvorení liečebného plánu, ktorý spĺňa vaše potreby a osobné hodnoty.

Nemusíte sa pýtať na všetky vaše otázky, alebo pochopiť všetky odpovede naraz. Budete mať ďalšiu šancu požiadať svojho lekára, vysvetliť veci, ktoré nie sú jasné, a požiadať o ďalšie informácie.