Lekárstvo


Metódy liečby – Rakovinu ústnej dutiny

Perorálnej liečby rakoviny môže zahŕňať chirurgii, rádioterapie, alebo chemoterapie. Niektorí pacienti majú kombinácia liečby.

Chirurgia

Chirurgické odstránenie nádoru v ústach alebo v hrdle je spoločná liečba pre rakovinu ústnej dutiny. Niekedy chirurg odstraňuje lymfatické uzliny na krku. Ostatných tkanív v ústach a krku, môžu byť odstránené, ako. Pacienti môžu mať operácie samostatne alebo v kombinácii s radiačnej liečbou.

Radiačná liečba

Radiačná liečba (tiež volal rádioterapii) je typ lokálnej liečby. To ovplyvňuje bunky len v ošetrovanej oblasti. Radiačná liečba sa používa iba pre malé nádory alebo pre pacientov, ktorí nemôžu podstúpiť operáciu. Môže byť použitá pred operáciou zabiť rakovinové bunky a zmenšiť nádor. To tiež môže byť používaný po operácii k zničeniu rakovinových buniek, ktoré môžu zostať v oblasti.

Chemoterapie

Chemoterapia využíva protirakovinových liekov zabiť rakovinové bunky. To sa nazýva systémová terapia, pretože vstupuje do krvného riečišťa a môžu ovplyvniť nádorové bunky v celom tele.

Chemoterapia je zvyčajne podáva injekciou. To môže byť uvedený v ambulantnej časti nemocnice, v ordinácii lekára, alebo doma. Zriedka, pobyt v nemocnici môže byť potrebná.

Radiačná terapia používa high-lúčov zabiť rakovinové bunky. Lekári používajú dva typy rádioterapie na liečbu rakoviny ústnej:

* Vonkajšie žiarenie: Žiarenia pochádza zo stroja. Pacienti ísť do nemocnice alebo kliniky raz alebo dvakrát denne, zvyčajne 5 dní v týždni po dobu niekoľkých týždňov.

* Vnútorné radiačnej (implantát žiarenia): Žiarenia pochádza z rádioaktívneho materiálu umiestnené v semenách, ihly, alebo tenké plastové rúrky dať priamo do tkaniva. Pacient zostáva v nemocnici. Implantáty zostať na mieste niekoľko dní. Zvyčajne sú odstránené pred pacient vráti domov.