Lekárstvo


Nežiaduce účinky liečby na rakovinu ústnej dutiny

Vzhľadom k tomu, liečba často škody zdravých buniek a tkanív, nežiaduce vedľajšie účinky sú časté. Tieto nežiaduce účinky sú závislé predovšetkým na umiestnenie nádoru a od typu a rozsahu liečby. Nežiaduce účinky nemusia byť rovnaké pre každú osobu, a môžu dokonca zmeniť z jedného ošetrenie relácie na ďalšie.

Chirurgia

Chce to čas liečiť po operácii, a čas potrebný na vrátenie sa líšia pre každú osobu. Tie môžu byť nepríjemné pre prvých niekoľkých dňoch po operácii. Však, liek je zvyčajne kontrolovať bolesť. Pred operáciou, by ste mali prediskutovať plán pre úľavu od bolesti s lekárom alebo sestrou. Po operácii, Váš lekár môže upraviť plán, ak potrebujete väčší úľavu od bolesti.

Je spoločná pre cítiť unavení alebo slabé chvíľu. Tiež, Operácia môže spôsobiť tkaniva v tvári, aby opuchlo. Tento opuch zvyčajne zmizne počas niekoľkých týždňov. Však, odstránením lymfatických uzlín môže spôsobiť opuch, ktorý trvá dlho.

Chirurgické odstránenie nádoru malá v ústach, nesmie spôsobiť žiadne trvalé problémy. Pre väčší tumor, však, Chirurg môže odstrániť časť poschodia, jazyk, alebo čeľuste. Táto operácia môže zmeniť schopnosť žuť, prehĺtať, alebo hovoriť. Tiež, Váš tvár môže vyzerať inak po operácii. Rekonštrukčnej a plastickej chirurgie môže byť vykonané na obnovu kostí alebo tkanív v ústach. (Vidieť “Rekonštrukcia.”)

Radiačná liečba

Takmer všetci pacienti, ktorí majú rádioterapie oblasti hlavy a krku rozvíjať ústne vedľajšie účinky. To je dôvod, prečo je dôležité sa dostať do úst v dobrom stave pred začatím liečby rakoviny. Vidieť zubár dva týždne pred začatím liečby rakoviny dáva do úst čas na uzdravenie po zubných práce.

Nežiaduce účinky rádioterapie sú závislé predovšetkým na množstvo žiarenia vzhľadom k. Niektoré nežiaduce účinky v ústnej dutine, odíde po ožarovaní končí, zatiaľ čo iní trvať dlho. Niekoľko vedľajších účinkov (ako je sucho v ústach) nesmie nikdy odísť.

Radiačná terapia môže spôsobiť, že niektoré alebo všetky z týchto nežiaducich účinkov:

* Sucho v ústach: Sucho v ústach môže robiť to ťažké pre vás k jedlu, diskusia, a prehĺtať. To môže tiež viesť k vzniku zubného kazu. Môžete zistiť, že je piť veľa vody, čipy cmúľať ľad alebo cukor-free Hard Candy, a využitie sliny náhradu zvlhčovať ústa.

* Zubný kaz: Žiarenia môže spôsobiť veľké problémy, zubný kaz. Dobrý ústa starostlivosti vám môže pomôcť udržať vaše zuby a ďasná zdravé a môže vám pomôcť cítiť sa lepšie.

o Lekári zvyčajne naznačujú, že ľudia jemne kefkou zuby, ďasná, a jazyk s extra-soft zubná kefka a zubná pasta fluoridu po každom jedle a pred spaním. Ak kefovanie bolí, môžete zmäkčiť štetiny v teplej vode.

o Váš zubár môže naznačovať, že budete používať fluorid gél pred, počas, a po ožarovaní.

o Pomáha tiež vypláchnite ústa niekoľkokrát denne s roztokom z 1/4 kávová lyžička jedlej sódy a 1/8 lyžička soli v jednom šálke teplej vody. Po opláchnuť toto riešenie, sledovať s čistou vodou opláchnite.

* Bolesť v krku alebo v ústach: Radiačná terapia môže spôsobiť bolestivé vredy a zápaly. Váš lekár môže navrhnúť lieky na pomoc kontrolu bolesti. Váš lekár môže tiež navrhnúť špeciálny výplachy k znecitlivenie krku a úst pomôcť zmierniť bolesť. Ak váš bolesť pokračuje, môžete požiadať svojho lekára o silnejšie lieky.

* Bolesť alebo krvácanie z ďasien: Je dôležité kefka a niť zuby jemne. Možno budete chcieť, aby sa zabránilo oblastiach, ktoré sú bolesť alebo krvácanie. Ak chcete chrániť vaše ďasná pred poškodením, Je to dobrý nápad, aby sa zabránilo používanie špáradlá.

* Infekcia: Sucho v ústach a poškodenia sliznice úst od ožarovanie môžu spôsobiť infekciu k rozvoju. Pomáha kontrolovať úst každý deň pre vredy alebo iné zmeny, a informujte svojho lekára alebo sestru o všetkých problémoch v ústach.

* Oneskorené hojenie po starostlivosť o chrup: Radiačná liečba môže komplikujú tkaniva v ústach sa hojí. Pomáha mať dôkladnú zubné skúšky a splniť všetky potrebné ošetrenie zubov aj pred radiačnej liečbou začne.

* Čeľusť tuhosť: Žiarenie môže ovplyvniť žuvacie svaly a aby bolo pre Vás ťažké otvoriť ústa. Môžete zabrániť alebo zmierniť stuhnutosť čeľuste vykonávaním vaše svaly. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti často naznačujú, otváranie a zatváranie úst čo najviac (bez spôsobenia bolesti) 20 krát za sebou, 3 krát denne.

* Zubná protéza problémy: Radiačná terapia môže zmeniť tkaniva v ústach tak, že zubné protézy nezmestia už. Vzhľadom k bolestivosti a sucho v ústach, niektorí ľudia nemusia byť schopný nosiť zubnú protézu tak dlho, ako jeden rok po rádioterapiu. Po tkanivá liečiť úplne a ústa už nie je bolenie, Váš zubár môže byť potrebné opraviť alebo vymeniť umelý chrup.

* Zmeny v chuti a vôni: Počas rádioterapie, potraviny môžu chuť alebo vôňu rôznych.

* Zmeny kvality hlasu: Váš hlas môže byť nízky alebo na konci dňa. To môže tiež byť ovplyvnená zmenami v počasie. Radiačná zameraná na krku môže spôsobiť hrtana napučať, spôsobuje zmeny hlasu a pocit knedlík v krku. Váš lekár môže navrhnúť liek na zníženie tohto opuch.

* Zmeny v štítnej žľaze: Radiačná liečba môže ovplyvniť vaše štítna žľaza (varhany na krku pod hlasovú schránku). Ak vaša štítna žľaza nevytvára dostatok hormónu štítnej žľazy, sa môžete cítiť unavení, ztloustnout, pocit chladu, a má suchú pokožku a vlasy. Váš lekár môže skontrolovať úroveň hormónov štítnej žľazy s krvný test. Ak je nízka, Možno budete musieť vziať hormónu štítnej žľazy pilulky.

* Kožné zmeny v ošetrovanej oblasti: Kožu v liečenej oblasti môže byť červené alebo suché. Dobrá starostlivosť o pleť je dôležité v tejto dobe. Je užitočné vystaviť tejto oblasti ovzdušia a zároveň ju chráni pred slnkom. Tiež, Vyhýbajte sa nosenie oblečenie, ktoré trieť ošetrenej plochy, a nebudú holiť ošetrenej plochy. By ste nemali používať pleťová mlieka alebo krémy v ošetrovanej oblasti bez odporúčania lekára.

* Únava: Môžete byť veľmi unavený, obzvlášť v neskorších týždňoch liečby ožarovaním. Oddychuje je dôležité, ale lekári väčšinou odporučí svojich pacientov, aby ostali ako aktívny, pretože môžu.

Hoci vedľajšie účinky rádioterapie môže byť úzkostné, Váš lekár môže zvyčajne liečiť, alebo sa proti nemu. Pomáha hlásiť akékoľvek problémy, ktoré sa vám tak, že lekár s vami môžu spolupracovať s cieľom zmierniť ich.

Chemoterapie

Chemoterapia a rádioterapia môžu spôsobiť niektoré rovnaké nežiaduce účinky, vrátane bolestivá ústa a ďasná, sucho v ústach, infekcie, a zmeny v chuti. Niektoré protinádorové lieky môžu tiež spôsobiť krvácanie v ústach a hlbokú bolesť, že sa cíti ako bolesť zubov. Medzi problémy, s ktorými sú závislé od druhu a množstva protirakovinových liekov, ktoré dostanete, a ako vaše telo reaguje na ne. Môžete mať tieto problémy len v priebehu liečby alebo po krátku dobu po ukončení liečby končí.

Všeobecne, protinádorových liekov môže ovplyvniť bunky, ktoré rozdeľujú rýchlo. Okrem nádorových buniek, týchto rýchlo sa deliacich buniek obsahujú tieto:

* Krvné bunky: Tieto bunky v boji s infekciou, Pomoc vaše zrážať krv, a prenášať kyslík do všetkých častí tela. Keď liekov môže ovplyvniť krvné bunky, Ste skôr dostať infekcia, modriny alebo krvácanie ľahko, a cíti veľmi slabý a unavený.

* Bunky v vlasové korienky: Chemoterapia môže viesť k vypadávaniu vlasov. Vlasy rastú späť, ale niekedy nové vlasy sa mierne líši vo farbe a štruktúre.

* Bunky, ktoré lemujú tráviaceho traktu: Chemoterapia môže spôsobiť nechutenstvo, nevoľnosť a vracanie, hnačka, alebo ústa a peru vredy. Mnoho z týchto nežiaducich účinkov možno ovládať pomocou liekov.