Lekárstvo


Ako je diagnóza Alzheimerovej choroby sa?

Ako júna 2007, neexistuje žiadna špecifická “krvný test” alebo zobrazovacie test, ktorý sa používa pre diagnostiku Alzheimerovej choroby.
Alzheimerova choroba je diagnostikovaná pri:
1) osoba má dostatočné kognitívne pokles na splnenie kritérií pre demencii;
2) klinický priebeh je v súlade s Alzheimerovej choroby;
3) žiadne iné ochorenie mozgu alebo inými procesmi sú lepšie vysvetlenie pre demencie.

Aké ďalšie podmienky by mali byť testované na?

Existuje veľa podmienok, ktoré môžu spôsobovať demenciu, zahŕňať nasledujúce:

Neurologické poruchy: Parkinsonova choroba, cerebrovaskulárne ochorenia a mŕtvica, nádory na mozgu, krvné zrazeniny, a roztrúsená skleróza môže byť niekedy spojená s demenciou hoci mnoho pacientov s týmito stavmi sú kognitívno normálnym.

Infekčné choroby: Niektoré mozgové infekcie, ako je chronická syphilis, chronická HIV, alebo chronickej plesňové meningitídou môže spôsobiť demenciu.

Nežiaduce účinky liekov: Veľa liekov môže spôsobiť poškodenie kognitívnych funkcií, najmä u starších pacientov. Snáď najčastejšou páchatelia sú lieky používané na ovládanie močového mechúra a inkontinencia naliehavosti. “Psychiatrické lieky” ako sú antidepresíva-a anti-úzkosť lieky a “neurologické lieky” ako je anti-záchvat lieky tiež byť spájaný s kognitívne poruchou.

Ak lekár vyhodnocuje osoba s kognitívne poruchou, ktorá je na jednom z týchto liekov, liečba je často ľahko kužeľovité a / alebo ukončená, či by to mohlo byť príčinou kognitívnych funkcií. Ak je zrejmé, že kognitívne poruchou predchádzala používaní týchto liekov, ako zužujúci nemusí byť nutné. Na druhej strane, “psychiatrický,” “neurologický,” a “inkontinencie” lieky sú často vhodne predpísané pre pacientov s Alzheimerovou chorobou. Títo pacienti musia byť starostlivo určiť, či tieto lieky spôsobiť zhoršenie poznanie.

Psychické poruchy: U starších osôb, niektoré formy depresie môže spôsobiť problémy s pamäťou a koncentráciou, ktoré spočiatku môžu byť na nerozoznanie od začiatku príznakov Alzheimerovej choroby. Niekedy, tieto podmienky, len pseudodemence, možno zvrátiť. Štúdie ukázali, že osoby s depresiami a koexistentní kognitívne (uvažovanie, pamäť) zníženie hodnoty, sú vysoko pravdepodobné, že základné demencie, kedy po dobu niekoľkých rokov.

Zneužívanie návykových látok: Zneužívanie právnych a / alebo nelegálne lieky a zneužívanie alkoholu je často spojená s kognitívne poruchou.

Metabolické poruchy: Dysfunkcia štítnej žľazy, niektorých steroidov poruchy, a nutričné nedostatky, ako je nedostatok vitamínu B12 alebo nedostatok tiamínu sú niekedy spojené s kognitívne poruchou.

Trauma: Významné zranenia hlavy s mozgom pomliaždeniny môže spôsobiť demenciu. Krvné zrazeniny okolo mimo mozog (subdurální hematóm) môže byť tiež spojená s demenciou.

Toxické faktory: Dlhodobé dôsledky akútnej intoxikácie oxidom uhoľnatým môže viesť k encefalopatia s demenciou. V niektorých zriedkavých prípadoch, Otrava ťažkého kovu môže byť spojené s demenciou.

Nádory: Mnoho primárne a metastatické nádory mozgu môže spôsobiť demenciu. Však, veľa pacientov s mozgovými nádormi nemajú žiadnu alebo len málo kognitívne poruchy spojené s nádorom.

Význam komplexné klinické hodnotenie

Pretože mnoho ďalších ochorení môžu byť zamenené s Alzheimerovou chorobou, komplexné klinické hodnotenie je zásadné pre dosiahnutie správnej diagnózy. Takéto hodnotenie by malo zahŕňať aspoň tri hlavné zložky; 1) dôkladné všeobecnej lekárskej workup, 2) neurologické vyšetrenie, vrátane testovania pamäte a ďalšie funkcie myslenia , a 3) psychiatrické vyšetrenie na posúdenie nálady, úzkosť, a jasnosť myslenia.