Lekárstvo


Čo je Chagasova choroba?

Chagasova choroba (označovaná tiež americká trypanosomiáza) je infekcia spôsobená parazitom prvoky (Trypanosoma cruzi) , Ktoré môžu mať za následok akútne zápalové kožné zmeny (chagomas) a nakoniec môžu spôsobiť infekciu a zápal mnohých ďalších tkanív tela, obzvlášť ti srdce a črevného traktu.
Toto ochorenie môže mať tri fázy v jednotlivých: akútnej, s miernou alebo žiadne príznaky, ktoré môže trvať týždne až dva mesiace; medziprodukt alebo neurčitý fázy, že len málo, ak príznaky a môže trvať 10-20 rokov alebo dlhšie; a chronickej, s vážnejšie príznaky objavujú od postupného chronické poškodenie orgánov (najmä srdcové a črevné hoci ďalšie orgány môžu byť postihnuté) s príznakmi, ktoré zvyčajne zostávajú na celý život. Ľudia s ochorením Chagas vidieť v USA. zvyčajne ju získal počas života v krajine, kde je táto choroba endemická (Mexiko, Stredná a Južná Amerika). CDC odhaduje, o 8-11 miliónov ľudí je nakazených v krajinách, kde je táto choroba endemická.

Aká je história Chagasova choroba?

Chagasova choroba bola pomenovaná po Carlos Chagas, , Ktorý prvýkrát opísal v roku cruzi Trypanosoma v infikovaných ľudí 1909 Kým pracuje pre Oswaldo Cruz ústavu v Brazílii. Chagas zistil, že parazity sú prenášané na človeka zadaním prestávky v koži po ktorej sa usadzujú na koži v hmyzích výkaloch. Chagas bol prvý vedec odhaliť všetky aspekty nové infekčné choroby; jeho patogén (T. krutý), Hlavné hmyzom (Triatominae alebo bozkávanie chyby), hostitelia (ľudia, cicavcov), klinické prejavy, a epidemiológia.

Parazit druh bol pomenovaný na počesť cruze svojho zamestnávateľa a vedecké radcu, Oswaldo Cruz. Chagasova choroba je tiež známy ako americká trypanosomiáza, pretože sa vyskytuje predovšetkým v Amerike, kde triatomine hmyz (bozkávanie chyby) Zvyčajne sa vyskytujú. Tieto chyby a cicavcov, ktoré infikujú rozmedzí od štátov po USA. hranice s Mexikom cez Strednú Ameriku, Južnej Ameriky (napríklad, Argentína, Bolívia), kde je táto choroba endemická. Takmer vo všetkých prípadoch diagnostikovaná v USA. sú prisťahovalci z iných krajín v Južnej Amerike.