Lekárstvo


Chagasova choroba

* Chagasova choroba je infekčné ochorenie vyvolané prvokom parazit (Trypanosoma cruzi) , Ktoré môžu mať za následok akútne zápalové kožné zmeny (chagomas) a môže nakoniec spôsobiť infekciu a zápal mnohých ďalších tkanív tela, obzvlášť ti srdce a črevného traktu.
* Chagasova choroba bola prvýkrát popísaná v roku 1909 v Brazílii.
* Chagasova choroba je spôsobená prvokom parazit s názvom Trypanosoma cruzi, ktorá je prenosná na ľudí z výkaly triatomine chýb (bozkávanie chyby).
* Parazitov zvyčajne vstupujú cicavčie (ľudský) hostiteľa cez chyba kousnuti, alebo prerušenie v koži alebo spojivky, replikovať v bunkách cicavcov, a môže prípadne dosiahnuť ďalších orgánov krvou.
* Chagasova choroba môže prebiehať v troch etapách v jednotlivých: akútnej, priebežné alebo neurčitý, a chronickej.
* Chagasova choroba príznaky sa veľmi líši od žiadne príznaky ťažkej až ťažkej v chronickej fáze.
* Akútnej-fáza príznaky choroby Chagasova môže byť opuch a / alebo začervenanie v mieste kožné infekcie (nazval chagoma), vyrážka, zdurenie lymfatických uzlín, horúčka, hlava a telo bolí, únava, nevoľnosť, vracanie a / alebo hnačka, pečeň a / alebo sleziny rozšírenie, a označením Romana.
* Chronická-fáza príznaky choroby Chagasova môže byť nepravidelný srdcový tep, palpitácie, mdloby (synkopa), kardiomyopatia, kongestívneho srdcového zlyhania, dych (dyspnea), dýchavičnosť, mŕtvica, náhly skon, chronickej bolesti brucha, chronická zápcha, rozšírené hrubého čreva, a ťažkosti pri prehĺtaní.
* Pacient histórie, fyzickú skúšku, priame mikroskopické vizualizácia parazitov, a prítomnosť protilátok proti parazitom sú metódy používané k diagnostike Chagasova choroba.
* Antiparazitárny liečba liekmi benznidazole (Rochagan, Ragonil) a nifurtimox (Lampit) zničenie alebo zastavenie T. cruzi parazitov a sú zvyčajne v akútnej fáze Chagasova choroba.
* Chronická-fáza pacienti sú zvyčajne liečení symptomaticky.
* Neexistuje žiadna vakcína proti ochoreniu parazitmi Chagas pre človeka, ale mnohí experti naznačujú, že odstránenie primitívne bývania a vzdelávania, môže zabrániť väčšine prípadov Chagasova choroba.