Lekárstvo


Čo by som mal urobiť, aby sa zabránilo infarktu a mŕtvice?

Strata nadváhy, cvičenia pravidelne, ovládanie diabetes a vysoký krvný tlak, zníženie zlý LDL cholesterol, a ukončenie fajčenia cigariet sú kľúčové kroky v prevencii infarktu a mŕtvice. Súvislosť medzi hladinami homocysteínu a aterosklerózy je všeobecne slabšia v porovnaní so známymi rizikovými faktormi cukrovky, vysoký krvný tlak (hypertenzia), vysokej hladiny cholesterolu, a fajčenie cigariet.

Odporúča sa, aby u zdravých dospelých jesť viac čerstvého ovocia a zeleniny, jesť menej nasýtených tukov a cholesterolu, a mať jednu multivitamín denne. Jeden multivitamín bude dodávať 400 mcg (mikrogramov alebo jeden-jedna tisícina gramu)/kyseliny listovej denne okrem vitamínov B6, B12, a ďalšie dôležité vitamíny.

Kto by sa mal podrobiť testovaniu na homocysteínu v krvi?

Niektorí lekári obrazovka pre zvýšené hladiny homocysteínu u pacientov s skorým začiatkom tvorby krvných zrazenín, infarkty, ťahy, alebo iné symptómy spojené k ateroskleróze, najmä pokiaľ títo pacienti nemajú typické rizikové faktory, ako je fajčenie cigariet, cukrovka, vysoký krvný tlak, alebo vysokej hladiny LDL cholesterolu.

V súčasnosti, nie sú k dispozícii žiadne oficiálne odporúčania o tom, kto by sa mal podrobiť testovaniu na homocysteínu v krvi. Pred viac vedeckých údajov, budú k dispozícii od aktuálne prebiehajúcich štúdií, mnohí odborníci neodporúčajú testu na krvné hladiny homocysteínu, ani u pacientov s nevysvetliteľnou tvorbe krvných zrazenín. Okrem toho, konsenzus odporúčanie je proti liečbe zvýšenej hladiny homocysteínu s vitamínmi, aby sa zabránilo ochorenia srdca.

Tam je tiež žiadna zhoda, pokiaľ ide o optimálna dávka kyseliny listovej a ostatných vitamínov skupiny B na liečbu zvýšenej hladiny krvného homocysteínu. (Napríklad, liečbe pacientov s vysokými hladinami homocysteínu môže vyžadovať vyššie dávky kyseliny listovej a ostatných vitamínov skupiny B ako sumy uvedené v multivitamín.) Preto, rozhodnutie o testovanie by malo byť individuálne po konzultácii s lekárom.