Lekárstvo


Typy leukémie

Typy leukémie môžu byť zoskupené podľa toho, ako rýchlo sa choroba vyvíja a zhoršuje sa. Leukémia je buď chronická (ktoré zvyčajne zhoršuje pomalšie) alebo akútnej (ktoré zvyčajne zhoršuje rýchlo):

* Chronická leukémia: Na začiatku ochorenia, leukemických buniek môže ešte robiť niektoré práce normálnych bielych krviniek. Ľudia nemusia mať žiadne príznaky pri prvom. Lekári často nájsť chronickej leukémie počas rutinné vyšetrenia – ešte predtým, než sú nejaké príznaky.

Pomaly, chronickej leukémie zhorší. Keďže počet leukemických buniek v krvi zvyšuje, ľudia príznaky, ako sú zdurenie lymfatických uzlín alebo infekciou. Keď príznaky sa objavujú, sú obvykle mierne v prvom a zhorší sa postupne.

* Akútna leukémia: Leukemických buniek, nemôže robiť žiadnu z prác normálnych bielych krviniek. Počet leukemických buniek rýchlo zvyšuje. Akútna leukémia obvykle sa zhoršuje rýchlo.

Typy leukémie tiež môžu byť zoskupené podľa typu bielych krviniek, ktorý je ovplyvnený. Leukémie môže začať v lymfatických buniek alebo myeloidná bunky. Pozri obrázok z týchto buniek. Leukémie, ktoré ovplyvňujú lymfoidná bunky sa nazýva lymfatických, lymfocytickej, alebo lymfatickej leukémie. Leukémie, ktoré ovplyvňujú myeloidných buniek sa nazýva myeloidná, myeloidná, alebo myeloblastic leukémia.

Tam sú štyri bežné typy leukémie:

* Chronická lymfatická leukémia (CLL): CLL postihuje lymfoidná bunky a zvyčajne rastie pomaly. To predstavuje viac ako 15,000 nových prípadov leukémie každý rok. Najčastejšie, ľudia diagnostikovaný s chorobou sú vo veku nad 55. Je takmer nikdy postihuje deti.

* Chronická myeloidná leukémia (CML): CML postihuje myeloidnej bunky a zvyčajne rastie pomaly na prvý. To predstavuje takmer 5,000 nových prípadov leukémie každý rok. To postihuje predovšetkým dospelých.

* Akútna lymfocytickej (lymfoblastová) leukémie (ALL): ALL ovplyvňuje lymfoidná bunky, a rýchlo rastie. To predstavuje viac ako 5,000 nových prípadov leukémie každý rok. ALL je najčastejším typom leukémie u malých detí. To sa týka aj dospelých.

* Akútnej myeloidnej leukémie (AML): AML postihuje myeloidnej bunky a rýchlo rastie. To predstavuje viac ako 13,000 nových prípadov leukémie každý rok. Vyskytuje sa v dospelých aj deti.