Lekárstvo


Príznaky leukémie

Príznaky

Podobne ako všetky krvinky, leukemických buniek cestovať cez telo. Príznaky leukémie závisieť od počtu leukemických buniek, a tam, kde tieto bunky zhromažďujú v tele.

Ľudia s chronickou leukémiou nemusí mať príznaky,. Lekár môže zistiť ochorenie počas rutinnej krvné testy.

Ľudia s akútnou leukémiou zvyčajne idú na svojho lekára, pretože sa cíti chorý. Ak mozog je ovplyvnený, môžu mať bolesti hlavy, vracanie, zmätok, strata svalovej kontroly, alebo záchvaty. Leukémie môže tiež ovplyvniť iné časti tela, ako sú zažívací trakt, obličky, pľúca, srdce, alebo semenníky.

Časté príznaky chronickej alebo akútnej leukémie môžu zahŕňať:

* Zdurenie lymfatických uzlín, ktoré zvyčajne nemajú bolieť (najmä lymfatické uzliny na krku alebo v podpazuší)

* Horúčky alebo nočné potenie

* Časté infekcie

* Pocit slabosti alebo únavy

* Krvácanie a modriny ľahko (krvácanie z ďasien, purpurovo škvrny v koži, alebo drobné červené bodky pod kožou)

* Opuch alebo nepríjemné pocity v bruchu (z opuchnuté sleziny alebo pečene)

* Chudnutie bez známej dôvodu

* Bolesť v kostí alebo kĺbov

Najčastejšie, Tieto príznaky nie sú spôsobené rakovinou. Infekcie alebo iné zdravotné problémy, môže tiež spôsobiť tieto symptómy. Len lekár môže povedať s istotou.

Každý, kto s týmito príznakmi by sa informujte lekára tak, že problémy môžu byť diagnostikované a liečené čo najskôr.

Diagnóza leukémie

Lekári niekedy nájsť leukémia po rutinné vyšetrenia krvi. Ak máte príznaky, ktoré naznačujú, leukémiu, Váš lekár sa pokúsi zistiť, čo to spôsobuje problémy. Váš lekár môže požiadať o svoje osobné a rodinnú anamnézu.

Môžete mať jednu alebo viacero z týchto skúšok:

* Fyzická skúška: Váš lekár kontroluje zdurenie lymfatických uzlín, slezina, alebo pečene.

* Krvné testy: V laboratóriu sa kompletný krvný obraz kontrolovať počet bielych krviniek, červené krvinky, a krvných doštičiek. Leukémie spôsobuje veľmi vysokú úroveň bielych krviniek. To môže tiež spôsobiť nízke hladiny krvných doštičiek a hemoglobínu, , Ktorý sa nachádza vo vnútri červených krviniek.

* Biopsia: Váš lekár odstraňuje tkanivo sa pozrieť na nádorové bunky. Biopsia je jediný istý spôsob, ako zistiť, či leukemických buniek v kostnej dreni. Pred vzorka je vzatý, lokálnej anestézii sa používa na znecitlivenie v oblasti. To pomáha znížiť bolesť. Váš lekár odstraňuje niektoré kostnej drene z bedrovej kosti alebo ďalšie veľká kosť. Patológ používa mikroskop pre kontrolu tkaniva pre leukemických buniek.

Existujú dva spôsoby, ako Váš lekár môže získať kostnej drene. Niektorí ľudia budú mať oba postupy počas tej istej návštevy:

o kostnej drene aspiráciou: Lekár používa hrubé, duté ihly odstrániť vzorky kostnej drene.

o biopsiu kostnej drene: Lekár používa veľmi silnú, duté ihly odstrániť malý kúsok kosti a kostnej drene.

Ďalšie testy

Testy, ktoré sa svojím lekárom objednávky pre vás závisí na vašich príznakov a typu leukémie. Tie môžu mať iné testy:

* Cytogenetika: V laboratóriu sa pozerá na chromozómoch buniek zo vzoriek krvi, kostnej drene, alebo lymfatické uzliny. Ak sa abnormálne chromozómy sa vyskytujú, test môže ukázať, aký typ leukémie máte. Napríklad, ľudia s CML majú abnormálny chromozóm nazýva chromozóm Philadelphia.

* Spinal Tap: Váš lekár môže odstrániť niektoré z mozgovomiechového moku (tekutina, ktorá vypĺňa medzery a okolo mozgu a miechy). Lekár používa dlho, tenkou ihlou na odstránenie tekutiny z dolnej časti chrbtice. Zákrok trvá asi 30 minút a je vykonávaná s miestnom znecitlivení. Musíte ležať vo vodorovnej polohe na niekoľko hodín potom, aby od dobývanie bolesti hlavy. Laboratórium kontroly tekutín pre leukemických buniek alebo iné známky problémov.

* Hrudník x-ray: X-ray môže ukázať opuchnuté lymfatické uzliny alebo iné známky choroby v hrudníku.