Lekárstvo


Čo je to amniocentéza?

Amniocentéza je postup, ktorým je vzorka tekutiny odstránený z plodovej vak pre analýzu. Plodovej vaku je v maternicovej dutine. Plodovej vaku je tekutina-naplnené štruktúry vnútri tehotné maternice, v ktorej dieťa žije. Plodových buniek, proteíny, a plodu moču voľne pohybovať v rámci tohto vaku.

Počas amniocentesis, tekutiny sa odstráni tým, že umiestnia dlhú ihlou cez brušnú stenu do plodovej vaku. Niekedy, ženy kože je aplikovaný najprv s miestnom znecitlivení, ale toto nie je zvyčajne potrebné. Amniocentesis ihla je obvykle vedená do vaku pomocou ultrazvukového zobrazovania vykonáva buď pred alebo počas konania. Akonáhle je ihla je vo vaku, striekačka sa používa k odstúpiť jasný jantár-farebná plodovej vode, pripomínajúca moč. Objem tekutín stiahnutých závisí od veku plodu a dôvod pre skúšanie.

Tekutina môže potom byť zaslaná pre hodnotenie plodovej pľúcnej zrelosti, Genetické hodnotenie, doklad o rázštep chrbtice (vrodené chyby v mieche rozvoja) alebo iné nervové trubice-defektov, prítomnosť infekcie, alebo chromozomálna analýza. Chromozómy sú štruktúry, ktoré obsahujú všetky genetickej informácie v našich bunkách. Plodová voda obsahuje početné zadarmo-plávajúce plodu bunky, ktoré môžu byť pestované v laboratóriu. Keď sa tieto bunky množia a dosiahnuť určitého počtu, ich chromozómy sú extrahované a analyzované. To trvá asi dva týždne vykonať analýzu chromozómov. Tekutina obsahuje aj bielkoviny, minerálov a ďalších látok, ktoré môžu byť testované, a tieto štúdie môžu 1 na 7 dni na vykonanie. Údaje získané z plodovej vody môžu ženám pomôcť robiť informované rozhodnutia ohľadom ich tehotenstva a deti.

U väčšiny pacientov, amniocentéza je pomerne rýchly a pohodlný postup. Niektoré ženy majú niektoré maternicovej kŕče alebo pocit na omdletie.