Lekárstvo


Kedy by mala amniocentéza vykonávať?

Pre genetické testovanie, chromozomálna analýza, a vyhodnotenie testu abnormálne AFP, amniocentéza sa zvyčajne vykonáva medzi 15. a 20. týždni tehotenstva. Je tu vyššia miera potratov spojené s amniocentéza, ktorá je vykonaná skôr, ako 15. týždeň. Neexistuje žiadny časový limit, ako neskoro v tehotenstve amniocentéza môže byť vykonané.

Ak amniocentéza sa vykonáva na stanovenie plodovej pľúcnej zrelosti, to je často robené kdekoľvek medzi 32. a 36. týždeň tehotenstva. U žien s diabetom, pľúcna zrelosti testovanie môže byť vykonané až v 39. týždni, preto, že zle riadené diabetes môže oddialiť plodu pľúcnej zrelosti.

Je amniocentéza bezpečné?

Celkový, amniocentéza je bezpečný postup s rizikom fetálnej straty na všeobecne menej ako 1%. Podľa Americkej akadémie pôrodníkov a gynekológov praxe Bulletin, tam je postup-súvisiace miera strát plodu od 1/300 na 1/500 postupy.

Vzhľadom k tomu, že je mierny možnosť tehotenstva straty z postupu, amniocentéza by sa mala vykonať len vtedy, keď jasne uvedené a jeho dávky boli stanovené preváži riziká spojené. Mnohí rodičia požiadať o postup “upokojiť” sami seba, že všetko je dokonalé. Je potrebné zdôrazniť, že amniocentéza s normálnou výsledkami nezaručuje, že dieťa nebude mať pôrode alebo genetickej vady. Mnoho vrodené chyby nie je možné zistiť amniocentesis. Okrem strát plodu, ďalšie riziká spojené s amniocentesis patrí krvácanie, kŕčmi a únik tekutiny z pošvy. Tieto problémy sa vyskytujú v asi 1% z žien, ktoré podstupujú postup, a zvyčajne vymiznú samy o sebe. Ak sa tieto symptómy vznikajú v dôsledku postupu, Žena sa často radí, aby prestal pracovať a zostať v pokoji na lôžku, kým príznaky končí. Nasledujúce činnosť bude vylúčená lekár. Príležitostne, plod je tropil s ihlou v priebehu testovania, ale toto je všeobecne neškodný.

Amniocentéza je relatívne bezpečné a bezbolestné procedúry, ktoré môžu poskytnúť užitočné informácie. Postup môže byť ponúknuté vybrané ženy po preskúmaní rizík a prínosov.