Lekárstvo


Ako sa rázštep chrbtice diagnostikovaná?

Väčšinou, rázštep chrbtice je diagnostikovaná prenatálnej, alebo pred narodením. Však, niektorých prípadoch môže byť mierne nepovšimnutá až po narodení, alebo postnatálny. Veľmi mierne prípady, v ktorých nie sú k dispozícii žiadne príznaky, nesmie byť nikdy zistená.

Prenatálna diagnostika

Najbežnejšie skríningových metód použitých na hľadanie rázštep chrbtice počas tehotenstva v druhom trimestri materskom sére alfa fetoproteinu (MSAFP) skríning a plodu ultrazvukom. Na obrazovke sa MSAFP opatrenia na úrovni proteínu zvaného alfa-fetoproteinu (AFP), ktoré sa prirodzene plodu a placenty. Počas tehotenstva, malé množstvo AFP bežne prechádza placentou a vstupuje do krvného obehu matky. Ale ak abnormálne vysokej hladiny tohto proteínu sa v matkinom krvi to môže znamenať, že plod má defekt neurálnej trubice. Test MSAFP, však, nie je špecifická pre rázštep chrbtice, a test nemôže s konečnou platnosťou určiť, že to je problém s plod. Ak sa vysoká úroveň AFP je detekovaná, Lekár môže požadovať dodatočné testy, ako je ultrazvuk alebo amniocentesis vám môžu pomôcť určiť príčinu.

V druhom trimestri MSAFP obrazovky je popísané vyššie, môže byť vykonané samostatne alebo ako súčasť väčšieho, viac-marker obrazovky. Viac-marker obrazovky hľadať nielen na defekty neurálnej trubice, ale aj pre iné vrodené chyby, vrátane Downovho syndrómu a ďalších chromozomálnych abnormalít. V prvom trimestri obrazovky pre chromozómové abnormality tiež existujú, ale príznaky rázštep chrbtice nie sú zrejmá až do druhého trimestra, kedy sa vykonáva skríning MSAFP.

Amniocentéza-skúška, v ktorej lekári odstraňujú vzorky tekutiny z plodovej vak, ktorý obklopuje plod-môže byť tiež použitá k diagnostike rázštep chrbtice. Hoci amniocentesis nemôže odhaliť vážnosť rázštep chrbtice, zistenia vysokej hladiny AFP môže znamenať, že porucha je prítomná.

Postnatálny diagnóza

Mierne prípady rázštep chrbtice nie je diagnostikovaná počas prenatálneho vyšetrenia môže byť zistené postnatálny do X-ray počas rutinné vyšetrenia. Lekári môžu využívať magnetickou rezonanciou (MRI) alebo počítačová tomografia (CT) scan získať jasnejší pohľad na chrbticu a stavce. Jedinci s ťažšie formy rázštep chrbtice často svalová slabosť v nohách, boky, a nohy. Ak hydrocefalus je podozrenie na, Lekár môže požiadať o CT scan a / alebo X-ray lebky hľadať prebytočnej tekutiny vo vnútri mozgu.