Lekárstvo


Aké sú príznaky mozgovej aneuryzma?

Bolesť hlavy spojená s únikom aneuryzmou je ťažké. Krv je veľmi dráždi mozog a spôsobuje značné bolesti. Pacienti môžu popisovať “Najhoršie bolesť hlavy ich života,” a poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, musí mať ocenenie mozgu aneuryzmy ako potenciálny príčina tohto typu bolesti. Bolesti hlavy môžu byť spojené s nevoľnosťou, vracanie, a zmeny videnia. Subarachnoidálne krvácanie tiež spôsobuje bolesť a stuhnutosť krku.

Ako sa mozog aneuryzma diagnostikovaná?

Diagnóza mozgovej aneuryzma začína s vysokým indexom podozrenia zo strany poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. História bolesti hlavy, akútna nástup najhoršie bolesť hlavy pacientovho života, spojené s stuhnutý krk a chorý-sa objaviť pacienta na vyšetrenie, zvyčajne vedú poskytovateľa zdravotnej starostlivosti na objednávku ČT (počítačovej tomografie) scan hlavy. To sa prejaví subarachnoidálne krvácanie vo viac ako 90% prípadov roztrhnutý výdute. V niekoľkých prípadoch, ktoré nie sú uznané podľa CT, poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, môže zvážiť prevedenie lumbálna punkcia (LP, alebo Spinal Tap) na identifikáciu krvi v CSF, ktorý beží v subarachnoidálnym priestore.

Ak sa CT alebo LP odhalí prítomnosť krvi, angiografia sa vykonáva zistiť, kde sa nachádza aneuryzma a plánovanie liečby. Angiografia (Angio = tepna fické = obrázok) je konanie, v ktorom je malá flexibilná trubica so závitom do jednej z mozgových tepien, a farbivo je vstrekovaný kým obrázky sú prevzaté. Novšie technológia umožňuje angiografii byť vykonaná v spojení s CT alebo magnetickej rezonancie (MRI).

Hoci príznaky môžu poukazovať na mozgu aneuryzma, ďalšie diagnózy môže byť potrebné zohľadniť. Migréna, meningitída, nádor, a cievnej mozgovej príhody všetky môžu spôsobiť neurologické príznaky. Na základe pacienta prezentácie, poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, bude musieť rozhodnúť, ktoré testy a štúdie použiť na stanovenie správnej diagnózy.