Lekárstvo


Brušnej aorty

Čo je aneuryzma?

Aneuryzma je oblasť lokalizovaná rozšírenie (dilatácie) z krvných ciev. (Slovo “aneurysm” je požičal si od gréckeho ̶aneuryzmama” význam “rozšírenie”).

Čo je aneuryzma aorty?

Aorty zahŕňa aorty, jeden z veľkých tepien, cez ktorý prechádza krv zo srdca do zvyšku tela. Aorty hrče v mieste aneuryzmy ako slabé miesto na staré opotrebované pneumatiky.

Aké sú hrudnej a brušnej aorty?

Aorty je najprv volal hrudnej aorty, pretože ponecháva srdce, stúpa, oblúky, a zostupuje cez hrudník, až kým nedosiahne bránica (rozdelenie medzi hrudníka a brucha). Aorty je potom nazývaný brušnej aorty potom, čo prešiel bránicu a pokračuje dolu na bruchu. Brušnej aorty končí tam, kde to sa rozdelí tvoriť dve bedrové tepny, ktoré idú na nohy.

Kde aortálnej aneuryzmy tendenciu k rozvoju?

Aortálna aneuryzma môže vyvinúť kdekoľvek pozdĺž aorty. Väčšina, však, sú umiestnené pozdĺž brušnej aorty. Most (o 90%) vydutín brušné sú umiestnené pod úrovňou renálnych tepien, plavidiel, ktorá opustila aorty ísť na obličky. O two-thirds brušných aneuryzma nie sú obmedzené len na aorte, ale vyčnievajú z aorty do jedného alebo oba bedrové tepny.

Aký tvar je najviac aortálnou aneuryzma?

Väčšina aortálnej aneuryzmy sú vretenovité. Oni sú v tvare vretena (“fusus” znamená v latinčine vretena) sa rozširuje po celom obvode aorty. (Saccular aneuryzma len zahŕňať časť aortálnej steny s lokalizovaným z vrecka).

Čo je vnútri aneuryzma aorty?

Vnútorné steny vydutín sú často lemované s laminovaným krvnú zrazeninu, ktorá je vrstvený ako kus preglejky.