Lekárstvo


Ako sa aneuryzmy brušnej aorty diagnostikovaná klinicky?

Starostlivé palpácii alebo pocit brucha zdravotnej starostlivosti praktického lekára môže odhaliť abnormálne širokú pulzáciu z brušnej aorty. Toto je charakteristicky cítil na oboch stranách aorty, ktorý je v strednej čiare na bruchu. Všimnite si, že aj veľké aneuryzma môže byť veľmi ťažké odhaliť fyzikálne vyšetrenie u obéznych ľudí. Aneuryzma na pokraji prasknutia, a že sa rýchlo rozširuje, sú často ponuky. Počúvanie s stetoskop môže tiež odhaliť vír alebo abnormálne zvuk z turbulencií krvi vnútri aneuryzmou.

Aké testy pomáhajú pri diagnostike aneuryzmou brušnej aorty?

V asi 90% prípadov, X-lúče brucha show usadeniny vápnika v stene aneuryzmou. Ale prostý x-lúče na bruchu nemožno určiť veľkosť a rozsah aneuryzmou. Ultrasonografia zvyčajne dáva jasnú predstavu o veľkosti aneuryzmou. Ultrazvuk má asi 98% presnosti pri meraní veľkosti aneuryzmou, a je bezpečný a neinvazívny. Ale ultrazvuk nedá presne definovať rozsah aneuryzmou a nedostatočné pre operačné plánovanie opráv.

Počítačovej tomografie brucha, je veľmi presný v určovaní veľkosti a rozsahu aneuryzmou, a jeho vzťah k renálnej tepny. Však, počítačová tomografia využíva vysoké dávky žiarenia a hodnotenie ciev, vyžaduje intravenóznu farbivo. To prináša určité riziko alergickej reakcie na farbivo a podráždenie obličiek. U pacientov s ochorením obličiek, lekár môže zvážiť MRA (magnetické rezonančné angiografii), ktorý je štúdia o aorty a ďalších tepien pomocou MRI skenovania. Obe počítačovej tomografie a magnetickej rezonancie sú účinné pre diagnózu. Aortogram, , Kde je farbivo sa priamo zavádza do aorty posúdiť jeho anatómia, historicky bol diagnostický test výberu.