Lekárstvo


Čo je to angína, a aké sú príznaky angíny?

Angína (angina pectoris – Latina pre stláčanie hrudníka) Je nepríjemné pocity na hrudníku, ku ktorému dochádza, keď je zníženie krvného prívod kyslíka do oblasti srdcového svalu. Väčšinou, Nedostatok krvného zásobenia je kvôli zúženie koronárnych tepien v dôsledku aterosklerózy.

Angína je zvyčajne pocit, ako:

* tlak,

* tiaž,

* uťahovací,

* Odšťavovanie, alebo

* boľavé cez hrudník, najmä za hrudnou kosťou.

Táto bolesť často vyžaruje do krku, čeľusť, zbrane, späť, alebo dokonca zuby.

Pacienti môžu tiež trpieť:

* zažívacie ťažkosti,

* pálenie záhy,

* slabosť,

* potenie,

* nevoľnosť,

* kŕče, a

* dýchavičnosť.

Angína zvyčajne dochádza pri námahe, závažné emocionálny stres, alebo po ťažkom jedle. V týchto obdobiach, srdcového svalu vyžaduje viac kyslíka v krvi, ako je zúžený vencovitých tepien je možné dodať. Angína zvyčajne trvá od 1 na 15 minút a je vystriedaný odpočinok alebo umiestnením nitroglycerín tabletu pod jazyk. Nitroglycerín uvoľňuje cievy a znižuje krvný tlak. Obaja odpočinok a nitroglycerín zníženie srdcového svalu dopyt po kyslíku, tak uľahčovať angína.

Angína je zaradená do jednej z týchto dvoch typov: 1) stabilnou angínou pectoris alebo 2) nestabilná angína pectoris.

Stabilnej anginy pectoris

Stabilná angina pectoris je najčastejší druh angíny, a to, čo väčšina ľudí na mysli, keď oni sa odvolávajú na angínu pectoris. Ľudia so stabilnou angínou angínu pectoris príznaky pravidelne a príznaky sú trochu predvídateľné (napríklad, chôdza do schodov príčin bolesti na hrudníku). U väčšiny pacientov, príznaky objavia pri námahe a často trvajú menej ako päť minút. Sú vystriedaný odpočinku alebo liekov, ako nitroglycerín pod jazyk.

Nestabilná angina pectoris

Nestabilná angína pectoris je menej časté a vážnejšie. Príznaky sú závažnejšie a menej predvídateľné než vzor stabilnej anginy pectoris. Navyše, bolesti sú častejšie, vydržia dlhšie, vyskytujú v pokoji, a nie sú vystriedaný nitroglycerín pod jazyk (alebo pacient potrebuje použiť viac nitroglycerínu, než je obvyklé). Nestabilná angína pectoris, nie je to isté ako srdcový infarkt, ale to si vyžaduje okamžitú návštevu vášho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti alebo nemocničnej pohotovosti ako ďalší srdcový testovanie je naliehavo potrebná. Nestabilná angína pectoris je často predzvesťou infarktu.