Lekárstvo


Čo spôsobuje vyrážku?

Hives sú produkované histamínu a ďalších látok prepustený z bunky zvané žírnych buniek, , Ktoré sú bežnou súčasťou pokožky. Histamín spôsobí únik kvapaliny z miestnych ciev, vedúce k opuchu v koži.

Úle sú veľmi časté. Hoci oni môžu byť nepríjemné, obvykle vyriešiť samy o sebe po dobu niekoľkých týždňov, a sú len zriedka medicínsky závažné. Niektoré úle sú spôsobené alergiou na také veci ako potraviny, lieky, a bodnutie hmyzom, ale veľkej väčšine prípadov nie sú alergické, a žiadna konkrétna príčina pre ne je vždy nájsť. Hoci pacienti môžu nájsť to frustrujúce, že nevie, čo spôsobil svoje úle, manévre, ako je zmena stravy, mydlo, prací prostriedok, a make-up sa takmer nikdy užitočné pri prevencii úle a z väčšej časti nie sú nutné.

S úle môže spôsobiť stres, ale stres sám o sebe nespôsobuje vyrážku.

V zriedkavých prípadoch (niektorých dedičných, iné spôsobené včelích žihadiel alebo lieky alergie), žihľavky a angioedému sú sprevádzané šok a ťažkosti s dýchaním. Toto sa nazýva anafylaxia. Obyčajné úle môžu byť rozsiahle a znepokojujúce pozrieť sa na, ale drvivá väčšina prípadov úľov nevedú k life-threatening komplikácie.