Lekárstvo


Príčiny obyčajných úľov

Ako už bolo uvedené vyššie, mnoho prípadov obyčajných včiel “idiopatickej,” zmysle nie je žiadny dôvod je známy. Iní môžu byť spustené vírusových infekcií. Niekoľko môže byť spôsobené liekmi, Zvyčajne, keď bola prijatá prvýkrát niekoľko týždňov pred. (Je neobvyklé, užívaných liekov nepretržite po dlhú dobu spôsobiť žihľavka alebo iné reakcie.) Ak je liek zapletený ako príčina včelstiev, lieky musí byť zastavená, pretože žiadna koža alebo krvný test ukáže spojenie. Väčšinou, lieky indukované včelstva zmizne v priebehu niekoľkých dní. Ak sa lieky sa zastavil a vyrážka nezmizne, to je silný náznak, že liek nebol v skutočnosti príčinou úľov.

Niektoré lieky, ako morfín, kodeín, aspirín, a iné nesteroidné protizápalové lieky, ako je ibuprofén [Advil]), spôsobiť, že telo uvoľnenie histamínu a produkovať žihľavkou prostredníctvom non-alergickej mechanizmy.

Napriek povesti úle majú za to, že “alergický,” keď nie je tam žiadna zrejmá súvislosť medzi niečím novým, že osoba bola vystavená a nástup úľov, alergie testovanie nie je zvyčajne užitočné.

Chronická žihľavka

Chronická žihľavka (definovaná ako trvať šesť a viac týždňov) môže trvať od niekoľkých mesiacov až rokov. Alergia na testovanie a laboratórne testy sú len zriedka užitočné v takých prípadoch.

Fyzikálne urtikárie (fyzikálne žihľavka)

Termín fyzikálne žihľavku odkazuje na úle vyrobenej priamou fyzickou stimuláciou kože. Zďaleka najčastejšou formou je dermographia, čo doslovne znamená “kože písanie.” Ide o prehnanú formou o tom, čo sa stane niekto, keď je ich koža poškriabaný alebo trela: červený lem sa zobrazí na riadku poškriabaniu. V dermographia, zdvihnutý, svrbiace červené šrámy s priľahlými svetlíc sa objaví všade tam, kde je koža alebo poškriabaný, kde pásy a ostatné odevy odírají kožu, spôsobuje žírne bunky k úniku histamín.

Ďalším spoločným forme fyzicky indukovanej včelstiev sa nazýva cholínergnú žihľavka. Toto produkuje stovky malých, svrbenie hrbole. Títo nastanú vnútri 15 minút cvičenia alebo fyzickej námahe, alebo horúcom kúpeli alebo sprche, a sú zvyčajne preč skôr, ako lekár môže preskúmať. Táto forma žihľavky sa stane, častejšie u mladých ľudí.

Iné formy fyzického včelstiev sú oveľa menej časté. Spúšťa pre tieto zahŕňať studený, voda, a slnečnému žiareniu.