Lekárstvo


Čo je angiogram?

Angiogram je X-ray image ciev po ich naplnené kontrastnou látkou. Angiogram zo srdca, koronárnej angiogram, je “zlatý štandard” pre hodnotenie ischemickej choroby srdca (CAD). Koronárna angiogram môže byť použitý na určenie presnej polohy a závažnosť CAD.

Ako sa koronárnej angiogram vykonaná?

Koronárna angiografia sa vykonáva s použitím lokálnej anestézie a sedácia intravenóznej, a je všeobecne nie výrazne nepríjemné.

* Pri vykonávaní koronárnej angiogram, Doktor vloží malý katéter (tenká dutá rúrka o priemere 2-3 mm) cez kožu do tepny v slabinách alebo buď na pažu.

* Prehliadky s pomocou fluoroscope (špeciálna x-ray prezeranie nástroj), katéter je potom postúpil do otvorenia vencovitých tepien (ciev zásobujúcich krvou srdce).

* Ďalší, malé množstvo rádiografického kontrastný (roztok obsahujúci jód, ktorý je ľahko vizualizovať s X-ray snímky) sa vstrekuje do každej vencovité tepny. Obrazy, ktoré sú produkované sa nazývajú angiogram.

* Zákrok trvá približne 20-30 minút.

* Po postupe, katéter odstránený a tepny v ruku alebo nohu je buď zošité, “Zapečatený,” alebo liečených manuálnou kompresiou, aby sa zabránilo krvácaniu.

* Často, ak angioplastika alebo stentu je indikované, to bude realizovať v rámci rovnakého postupu.

Čo koronárnej angiogram preukázať?

Angiografické snímky presne odhaliť rozsah a závažnosť všetkých upchatie koronárnej tepny. U pacientov s ťažkou angínou pectoris alebo infarkt (infarktu myokardu), alebo tých, ktorí majú výrazne abnormálne neinvazívne testy pre CAD (ako záťažové testy), angiogram tiež pomáha lekárovi vybrať optimálnu liečbu. Liečba môže zahŕňať potom lieky, balóniková angioplastika, koronárnej stentování, aterektomie (“roto-rooter”), alebo koronárnu tepnu obísť chirurgii .