Lekárstvo


Čo je balóniková angioplastika?

Balóniková angioplastika na vencovité tepny, alebo perkutánnej transluminálna koronárna angioplastika (PTCA), bol predstavený v neskorej 1970′s. PTCA je non-chirurgický zákrok, ktorý zmierňuje zúženie a upchatie tepien do svalu srdcového (vencových tepien). To umožňuje viac krvi a kyslíka k dodaniu do srdcového svalu. PTCA, je teraz oznaPTCAný ako perkutánnej koronárnej intervencii, alebo PCI, ako tento pojem zahŕňa využitie balónov, stenty, a aterektomie zariadenia. Perkutánna koronárna intervencia je vykonané s malým balónom cievka je vložená do tepny v slabinách alebo paží, a postúpil do zúženie vencovité tepny. Balón je potom nahustené na zväčšenie zúženie tepny,. Pri úspešnom, perkutánna koronárna intervencia môže zmierniť bolesť na hrudníku pri angíne, zlepšiť prognózu jedinci s nestabilnou angínou pectoris, a minimalizovať alebo zastaviť srdcový infarkt, bez pacient podstúpiť otvorenú srdcový bypass koronárnej artérie (CABG) chirurgia.

Koronárna angioplastika balón ilustračné

Okrem použitia jednoduchého balóniková angioplastika, dostupnosť z nerezovej ocele stentov, v drôtené pletivo-design, rozšírili spektrum ľudí vhodných pre perkutánnej koronárnej intervencii, rovnako ako posilnenie bezpečnosti a dlhodobý výsledky postupu. Od začiatku roka 1990′s, stále viac a viac pacientov liečených stentov, , Ktoré sú dodávané s perkutánnej koronárnej intervencii balóna, ale zostať v tepne ako “lešenia”. Tento postup sa výrazne znižuje počet pacientov, ktorí potrebujú núdzové CABG pod 1%, a najmä s využitím nových “medikovanej” stenty (stenty potiahnuté lieky, ktoré pomáhajú predchádzať tvorbe plaku), znížila miera opakovanie zablokovaniu vencovité tepny (“restenózy”) na menej než 10%. V súčasnosti, len u pacientov liečených iba balóniková angioplastika, sú tie s plavidlami menej než 2 mm (Najmenší priemer stentu), niektoré typy lézií zahŕňajúce vetiev koronárnych tepien, tie s tkanív jazvy v starých stenty, alebo tí, ktorí nemôžu užívať lieky, liek na riedenie krvi známe ako klopidogrel bisulfátu (Plavix), ktorý je prevzatý dlhodobý postupom.

Rôzne “aterektomie” (odstránenie plaku) zariadenia bola pôvodne vyvinutá ako prídavky k perkutánnej koronárnej intervencii. Medzi ne patrí použitie excimerového laseru pre fotoablaci plaku, rotačné aterektomie (použitie vysokorýchlostné diamant-pokryté vrtné) pre mechanické ablácii plaku, a smerové aterektomie pre rezanie a odstraňovanie plaku. Takéto zariadenia boli spočiatku myslel na zníženie výskytu restenózy, ale v klinických štúdiách sa ukázali ako málo ďalšia výhoda, a teraz sa používajú len v prípade selektívnej ako doplnok ku štandardnej perkutánnej koronárnej intervencii (perkutánnej intervencie tepny).

Koronárna angioplastika balón a stenty

* Koronárna angioplastika je vykonaná pomocou balóna-nahnutý katéter cez tepnu v triesle alebo rameno pre zväčšenie zúženie vencovité tepny.

* Ischemická choroba srdca nastane, keď hladina cholesterolu plaketa buduje (artérioskleróza) v stenách tepien do srdca.

* Angioplastika je úspešná pri otváraní vencovitých tepien vo viac ako 90% pacientov.

* Až 30% na 40% pacientov s úspešnou koronárna angioplastika sa bude vyvíjať opakujúce sa zúžením v mieste balóne inflácie.

* Použitie novších zariadení, ako sú intrakoronární stenty a aterektomie, rovnako ako novšie farmakologické látky má za následok vyššiu mieru úspešnosti, znižuje komplikácie, a zníženie recidívy po perkutánnej koronárnej intervencii.