Lekárstvo


Aké sú rôzne typy glaukómu?

Existuje mnoho rôznych typov glaukómu. Most, však, môžu byť klasifikované buď ako open-uhol glaucomas, ktoré sú obvykle podmienky dlhého trvania (chronic), alebo uhol-uzavretie (uzavretým uhlom) glaucomas, , Ktoré obsahujú podmienky, ktoré sa vyskytujú náhle (akútnej) a po dlhú dchronickýronic). Glaucomas obvykle vplyv na obe oči, ale choroba môže postupovať rýchlejšie na jedno oko, než v ostatných. Zapojenie len jedného oka dochádza iba v prípade zeleného zákalu je priviedol na faktory, ako predchádzajúce zranenie, zápal, alebo užívanie steroidov len v tomto oka.

Open-uhlom

Primárny chronický open-uhlom (Donútiť) je zďaleka najčastejším typom glaukómu. Navyše, jej frekvencia sa zvyšuje s vekom výrazne. Toto zvýšenie nastane, pretože drenážne mechanizmus postupne sa môže upchať so starnutím, aj keď drenážny uhol je otvorený. V dôsledku toho, vodné kvapaliny nemá odtok z oka správne. Tlak vo vnútri oka, preto, Buduje bezbolestne a bez príznakov. Okrem toho, Ako bolo spomenuté skôr, pretože výsledná strata zraku začína na strane (okrajovo), ľudia sú zvyčajne nie je vedomá problému, kým sa strata na ťarchu ich centrálna zraková oblasť.

Normálne napätie (tlak) glaukómom alebo nízkeho napätia glaukómu sú varianty primárne chronickej open-uhlom, ktoré sú uznávané častejšie ako v minulosti. Tento typ glaukómu je myšlienka byť kvôli zníženému prietoku krvi do očného nervu. Táto podmienka je charakterizovaná progresívnou optického-poškodenie nervov a strata periférneho videnia (zorného poľa) vnútroočný tlak aj cez v normálnom rozmedzí, alebo dokonca pod normálne. Tento typ glaukómu môže byť diagnostikovaná opakovať vyšetrenie očný lekár odhaliť poškodenie nervov alebo straty vizuálneho poľa.

Vrodený (infantilné) glaukóm je pomerne zriedkavá, zdedil typu open-uhlom. V tomto stave, povodia nie je riadne vyvinutý pred narodením. To má za následok zvýšený tlak v oku, ktoré môžu viesť k strate zraku z optického-poškodenia nervov a tiež k rozšírené očné. Oko malé dieťa zväčší v reakcii na zvýšenie vnútroočného tlaku, pretože je flexibilnejší ako oko dospelého. Včasná diagnóza a liečba liekmi a / alebo operáciu sú kritické v týchto dojčiat a detí chrániť ich zrak.

Sekundárna open-uhlom je iný typ open-uhlom. To môže vyplývať z oka (očné) zranenia, ani jeden, ku ktorým došlo pred mnohými rokmi. Iné príčiny sekundárneho glaukómu sú zápaly v očnej dúhovky (iritis), cukrovka, katarakta, alebo v steroid-vnímavých jedincov, využitie aktuálnych (kvapky) alebo systémová (ústne alebo injekčne) steroidy (kortizón). To môže tiež byť spájaný s sietnice alebo oklúzia retinálnej žily alebo zablokovanie. (Sietnica je vrstva, ktorá lemuje vnútro zadnej časti oka.) Liečby sekundárnej open-uhol glaucomas líšia, v závislosti na príčine.

Pigmentového glaukómu je typ sekundárneho glaukómu, ktorá je častejšia u mladších mužov. V tomto stave, z dôvodov doteraz chápaná, granule pigmentu oddeliť od dúhovky, ktorá je farebná časť oka. Tieto granule potom môže blokovať trámcoviny, ktorý, Ako je uvedené vyššie, je kľúčovým prvkom v drenážny systém oka. Konečne, blokované kanalizácie dochádza k zvýšeniu vnútroočného tlaku, čo vedie k poškodeniu zrakového nervu.

Exfoliatívna glaukóm (pseudoexfoliačný) je ďalším typom zeleného zákalu, ktoré môže nastať buď otvorené alebo zatvorené uhly. Tento typ glaukómu je charakterizovaný vkladov z lístkového materiálu, na prednej ploche šošovky (predné kapsule) a v uhle oka. Hromadenie tohto materiálu v uhle je veril blokovať drenážny systém oka a zvýšenie vnútroočného tlaku. Zatiaľ čo tento druh zeleného zákalu sa môže objaviť v akomkoľvek počte obyvateľov, to je viac prevláda u starších ľudí a ľudí z Škandinávskom pôvodu. To je v poslednej dobe bolo preukázané, že často spojené so stratou sluchu u starších ľudí.

Uhol-glaukóm uzavretí

Uhol-glaukóm uzavretí je menej obyčajná forma glaukómu v západnom svete, ale je extrémne obyčajný v Ázii. Uhol-glaukóm uzavretí môže byť akútna alebo chronická. Spoločným prvkom oboch je, že časť alebo všetky odvodnenie uhle stáva anatomicky uzavretý, tak, že vodné tekutiny vnútri oka ani nemôže dostať všetky alebo časť trámcoviny. V ostrom uhle-uzavretým uhlom, pacienta vnútroočný tlak, ktoré zvyčajne je normálne, môže ísť až veľmi náhle (akútne). Tento náhly zvýšenie tlaku dochádza, pretože drenážne uhol sa stáva uzavretý a blokuje všetky z odvodňovacích kanálov. Tento typ glaukómu môže nastať, keď žiak rozšíri (rozširuje alebo zväčšuje). V dôsledku toho, periférne okraja dúhovky môže stať obtočí proti jeho pripevnenie rohovky, čo vedie k odvodneniu uhol zavrite. Teda, Problém v uhle-uzavretým uhlom je problém s prístupom oka tekutiny do kanalizácie (trámcoviny). Na rozdiel od, si uvedomiť, že problém v open-uhlom je zanášanie do drenážny systém sám o sebe. U chronickej open-uhlom, časti kanalizácie uhla štát uzavretá po dlhú dobu. Ako viac a viac oblastí štát uzavretá, tlak vnútri oka stúpne, často v priebehu mesiacov alebo rokov.

Ľudia s malými očami sú náchylní k rozvoju uhol-glaukóm uzavretí, pretože majú tendenciu mať úzky odvodnenie uhly. Malé oči nie sú zrejmé z ich vzhľadu, ale oni môžu byť merané pomocou očného lekára. Teda, jednotlivci, ktorí sú prezieravého alebo ázijského pôvodu môžu mať malé oči, úzkej uhly odvodnenie, a zvýšené riziko vzniku uhol-glaukóm uzavretí. Okrem toho, táto podmienka môže byť akútne vyvolaná liekmi, ktoré môžu rozšíriť žiakov. Tieto látky možno nájsť v niektorých kvapiek, prechladnutie, citalopram (Celex), topiramát (Topamax), alebo náplasti používa na prevenciu morskej choroby. Táto podmienka môže tiež nastať spontánne v zatemnenej miestnosti alebo kino, keď žiak automaticky rozšíri nechať viac svetla. Niekedy, preto, ľudia s úzkymi uhly sú uvedené očné kvapky, aby ich žiaci malé. (Pozri nižšie v časti o parasympathomimetic agentov.)

Útok na ostrý uhol-glaukóm uzavretí môže byť spojená s ťažkou bolesť očí a hlavy, červená (zanietené) oko, nevoľnosť, vracanie, a rozmazané videnie. Okrem toho, vysoký vnútroočný tlak vedie k opuchu rohovky (opuch), ktorá spôsobí, že pacient vidieť svätožiary okolo svetiel. Niekedy, akútny glaukóm je liečených perorálnymi inhibítormi karboanhydrázy. (Pozri nižšie v časti o týchto liekov.) Útok na akútny glaukóm, však, je zvyčajne vystriedaný očnej chirurgii. V tejto operácii, doktor robí malý otvor v dúhovke pomocou laseru (laser iridotomie) aby tekutina pokračovať vypustenia do normálneho odtoku kanály.