Lekárstvo


Glaukóm lieky (eyedrops)

Glaukóm lieky (eyedrops)

Beta-adrenergné antagonisty pôsobí proti, alebo blok, adrenalín-ako látky. Tieto kvapky práce pri liečbe zeleného zákalu znížením produkcie komorovej vody. Pre roky, boli zlatý štandard (, Na ktoré ostatné látky sú v porovnaní) pre liečbu glaukómu. Tieto lieky patria timolol (Timoptic), Levobunolol (Betagan), carteolol (Ocupress), a metipranolol (Optipranolol).

Použité raz alebo dvakrát denne, tieto kvapky sú veľmi účinné. Však, nežiaduce účinky, ako je zhoršenie astmy alebo emfyzém, bradykardia (pomalý srdcový tep), nízky krvný tlak, únava, a impotencia zakázať ich používanie v niektorých pacientov. Betaxolol (Betoptic) je beta-adrenergné antagonista, ktorý je viac selektívne pri práci len na oko a, preto, nesie menšie riziko srdcového (srdcovej) alebo pľúcna (pľúcna) nežiaducich účinkov ako iné kvapky tohto typu.

Prostaglandínov analógov sú podobné v chemickej štruktúre, aby tela prostaglandínov. Prostaglandíny sú hormón-ako látky, ktoré sú zapojené v celej rade funkcií v celom tele. Tieto kvapky práce v glaukómu, že zvyšuje odtok (odvodňovanie) tekutiny z oka.

Prostaglandínov analógov boli nahradené timolol ako najčastejšie predpísané kvapky na glaukóm. Môžu byť použité len raz denne. Táto trieda liekov má menej systémových (zahŕňajúce zvyšku tela) nežiaducich účinkov ako timolol, ale môže zmeniť farbu dúhovky aj zahustiť a stmavenie riasy. Tieto kvapky sú tiež viac pravdepodobne spôsobí začervenanie očí, než niektoré iné triedy eyedrops. U niektorých pacientov, môžu tiež spôsobiť zápal vo vnútri oka. Tieto lieky patria latanoprost (XALATAN ®.), Travopost (TRAVATAN), a bimatoprost (Lumigan).

Adrenergných agonistov sú druh kvapiek, ktoré fungujú ako adrenalín. Pracujú v glaukómu ako znižovanie produkcie tekutiny oka a zvýšenie jej odtok (odvodňovanie). Najobľúbenejšie adrenergné agonista je brimonidín (Brimonidín.). Však, tam je prinajmenšom 12% riziko významné miestne (oko) alergické reakcie. Ostatní členovia tejto triedy patria kvapky adrenalínu, dipivefrin (Prepínať) a apraclonidine (Iopidine).

Inhibítory karboanhydrázy práce v glaukómu znížením produkcie tekutiny v oku. Eyedrop formy tohto typu liekov patrí dorzolamidu (TRUSOPT) a brinzolamid (AZOPT). Sú použité dva alebo trikrát denne. Inhibítory karboanhydrázy môžu byť tiež použité ako tabletky (systémovo) na odstránenie tekutiny z tela, vrátane oka. Ústnu formu týchto liekov používaných na liečbu glaukómu patrí acetazolamid (Diamox.) a methazolamide (Neptazane). Ich použitie v tomto stave, však, je obmedzená vzhľadom k ich systémovej (po celom tele) nežiaduce účinky, vrátane zníženia telesnej draslíka, ľadvinové kamene, necitlivosť alebo brnenie v rukách a nohách, únava, a nevoľnosť.

Parasympathomimetic agenti, ktoré sa tiež nazývajú miotiká, pretože úzke (zovrieť) žiaci, akt proti adrenalín-ako látky. Pracujú v glaukómu zvýšením vodného odtok z oka. Tieto kvapky obsahujú pilokarpín (Salagen), demecarium (Humorsol), echothiophate (Phospholine jodidu), a isoflurophate (Floropryl).

Parasympatomimetikami bol použitý na mnoho rokov na liečbu glaukómu, ale oni sú v súčasnosti v nemilosti, pretože oni potrebujú byť použité trikrát až štyrikrát denne a vedľajšie účinky v oku. Tieto vedľajšie účinky zahŕňajú malé žiaka, rozmazané videnie, boľavé obočie, a zvýšené riziko odchýlenia sietnice. V súčasnosti, pilokarpín je len jeden z týchto liekov sa používa na liečbu glaukómu. To sa používa predovšetkým na udržanie žiaka malých pacientov s konkrétnou konfiguráciu dúhovky (Plateau dúhovky) alebo u pacientov s úzkym uhlom pred laser iridotomie. (Vidieť sekcii vyššie o uhol-glaukóm uzavretí.)

Osmotický agenti sú ďalšie triedu liekov používaných na liečbu náhlych (akútnej) formy glaukómu, kde vnútroočného tlaku zostáva extrémne vysoká aj cez iné liečby. Tieto lieky patria isosorbidových (Ismotic, daný ústami) a manitol (Osmitrol, keďže žilami). Tieto lieky sa musí používať opatrne, pretože majú značné vedľajšie účinky, vrátane nevoľnosti, nahromadenie tekutiny v srdci a / alebo pľúc (srdcového zlyhania a / alebo pľúcny edém), krvácanie do mozgu, a problémy s obličkami. Ich použitie je zakázané u pacientov s nekontrolovaným diabetom, srdce, oblička, alebo problémy s pečeňou.

Očných lekárov často predpíše eyedrop obsahujúce viac ako jednu skupinu liekov pre pacientov, ktorí vyžadujú viac ako jeden druh liekov pre kontrolu ich glaukómu. To zjednodušuje odber klesne o pacienta. Najviac obyčajný príklad tohto je kombinácia timolol a dorzolamid v rovnakom poklese (COSOPT).

Niekoľko nových tried glaukómu kvapky sú v súčasnosti vo fáze vývoja alebo čaká na schválenie FDA. Aj keď užívanie marihuany bolo preukázané, že zníženie vnútroočného tlaku, K dispozícii sú očné kvapky, ktoré plniť rovnaký účel s väčšou účinnosťou a menej systémových rizík.