Lekárstvo


Čo môže spôsobiť zranenie členku bolesť?

Členok výrony a zlomeniny

Členok výrony sú jednou z najčastejších poranení pohybového aparátu. Výrony sú zranenia väzov v členku, prinútiť ich, aby čiastočne alebo úplne slza v dôsledku náhlej napínanie. Môžu sa objaviť na jednej alebo oboch vnútornej a vonkajšej časti členkového kĺbu. Členok výrony častejšie stane, keď tam je už existujúci svalová slabosť v oblasti členku alebo históriou predchádzajúcich poranenia členku. Typický úraz sa stane keď je zrazu členok “skrútený” v športovej činnosti, alebo vystúpiť z nerovný povrch. Bolesť je spočiatku ťažké a môže byť spojená s “odprýskávání” senzácia. Okamžitý opuch cez oblasť zranenia často nastane ako poškodené cievy únik tekutiny do miestnej tkaniva. Skúmanie priestoru môže spôsobiť silné bolesti, kedy členok, je presunutá. Stupeň bolesti nemusí nevyhnutne znamenať, stupeň poškodenia väzu(s). Poranenie väzov sa často triedia od I až III, od čiastočného do úplného slzy. Čiastočné slzy udržať niektoré členok stability, keďže, kompletné slzy stráca stabilitu, pretože pásky väzy už ortéza členkového kĺbu. Po preskúmaní, významné výrony členkov sú bežne hodnotiť s X-ray test. X-žiarenie môže určiť, či ide o sprievodné prestávka (zlomenina) kosti.

Akútna členku výrony sú spočiatku liečení s ľadom, zvyšok, a obmedzenie množstva chôdze a hmotnosť-ložiská na zranený členok. Noha môže byť povýšený na zníženie opuchu, a barle sú často odporúča, aby sa zabránilo ďalšiemu poraneniu väzov zranených. Anti-zápalové lieky môžu byť na zníženie lokálny zápal. Ľadom pomôcť znížiť opuch ďalšie oblasti a môže znížiť bolesť. Pacienti s ťažkým zranením, sú umiestnené v nepojazdnosti odliatkov. Chirurgická operácia triedy zranenia III je považovaný za, najmä u pacientov, ktorí zvažujú budúcu atletickej účasť. Fyzikálnej terapie programy sú súčasťou procesu rehabilitácie, obsahujúce posilňovacie cviky na dolné svaly na nohách. Zlomeniny sú opravené casting na znehybnenie kosti na liečenie. V závislosti od závažnosti, zlomeniny môže vyžadovať ortopedické casting, chirurgické výkony vrátane pripnúť, a otvorené opravy zlomené kosti.

Zápal šliach

Zápal šliach (označuje aj ako zápal šliach) je zápal šľachy. Tendinitídy členku môže zahŕňať Achillovej šľachy, zadné tibiálne šľachy, alebo fibulární šľachy. Táto podmienka sa zvyčajne vychádza z trauma, ale môže vyplývať z podkladových zápalových ochorení alebo ochorení, ako je reaktívna artritída (predtým nazývaná Reiterov syndróm), reumatoidnej artritídy, a ankylozujúca spondylitída. Všetky formy bolesti tendinitis príčiny, opuch, a citlivosť v oblasti šľachy zapojených. Nástup môže byť rýchle, ako s atletickú zranenia. Okamžitá liečba zahŕňa znehybňovania oblasti, elevácie, a obmedzovaní hmotnosť-ložiská, používanie ľadu, a použitie nesteroidné protizápalové lieky, ktoré znižujú zápal. NSAID, ako naproxén (Naprosyn) alebo ketoprofén (Orudis) sú bežne používané na tento účel. Ďalší ťažký zápal môže vyžadovať ortopedické casting. Athletic účasť by mala byť obmedzená, ak je stále zapálená šľacha, ako tam je značné riziko pretrhnutiu alebo natrhnutie šľachy, najmä v oblasti Achilles, s pokračujúcim športová činnosť. Ruptúra Achillovej šľachy častejšie sa vyskytuje u pacientov, ktorí mali predchádzajúcu Achilles zápal. Keď Achillovej šľachy ruptúry, to zvyčajne vyžaduje ortopedické chirurgické opravy.