Lekárstvo


Aké sú príznaky ankylozujúca spondylitída?

Príznaky ankylozujúcej spondylitídy sa vzťahujú k zápalu chrbtice, kĺby, a ďalšie orgány. Únava je častým príznakom spojeným s aktívnym zápalom. Zápal chrbtice spôsobuje bolesť a stuhnutosť v dolnej časti chrbta, Horná plocha zadok, krk, a zvyšnú časť chrbtice. Nástup bolesť a stuhnutosť je zvyčajne postupné a postupne sa zhoršuje v priebehu mesiacov. Príležitostne, nástup je rýchly a intenzívny. Príznaky bolesť a stuhnutosť sú často horšie ráno alebo po dlhšom období nečinnosti. Bolesť a stuhnutosť sú často uľahčené pohybom, teplo, a teplá sprcha v dopoludňajších hodinách. Vzhľadom k tomu, ankylozujúca spondylitída často postihuje dospievajúci, nástupu bolesti dolnej časti chrbta je niekedy nesprávne priznaný športové úrazy v mladších pacientov.

Tí, ktorí trpia chronickou, ťažkým zápalom chrbtice môže vyvinúť kompletnú kostnaté fúzie chrbtice (ankylóza). Akonáhle tavený, bolesti v chrbtici zmizne, ale postihnutého jedinca je úplná strata chrbtice mobility. Tieto tavený tŕne sú obzvlášť krehké a citlivé na rozbitie (zlomenina) ak sú zapojení do traumu, ako je motorové vozidlo nehôd-. Náhlej bolesti a mobility v oblasti chrbtice u týchto pacientov môže indikovať zlomeninám kostí. Dekoltu (krčnej chrbtice) je najčastejšou oblasťou pre tieto zlomeniny.

Chronická spondylitídou a stuhnutosť spôsobovať zakrivenie prednej hornej časti trupu (hrudnej chrbtice), ktorá obmedzuje dýchacie kapacity. Spondylitída môže ovplyvniť aj oblasti, kde rebrá pripojiť na hornej chrbtici, ďalšie obmedzenia kapacity pľúc. Ankylozujúca spondylitída môže spôsobiť zápal a zjazvenie pľúc, spôsobuje kašeľ a dýchavičnosť, najmä s výkonom a infekciou. Preto, dýchacie ťažkosti môžu byť závažnou komplikáciou u ankylozujúcej spondylitíde.

Ľudia s ankylozujúcou spondylitídou môže mať aj artritídou v kĺboch, ako chrbtica. Táto funkcia sa vyskytuje častejšie u žien. Pacienti môžu zaznamenáte bolesť, stuhnutosť, heat, opuch, warteplo / alebo začervenanie v kĺboch, ako sú boky, kolená, a členky. Príležitostne, drobné kĺby prstov sa môže stať zápal alebo “klobása” v tvare. Zápal sa môže objaviť v chrupavke okolo prsnej kosti (kostochondritída) rovnako ako v šľachách, kde svaly pripojiť až na kosť (tendinitis) a väzov príloh do kostí. Niektorí ľudia s týmto ochorením rozvíjať Achilles zápal šľachy, spôsobujúce bolesť a stuhnutosť v zadnej časti päty, zvlášť keď tlačí preč s nôh pri chôdzi do schodov. Zápal tkaniva v dolnej časti nôh, plantárna fasciitis, sa vyskytuje častejšie u ľudí s ankylozujúcou spondylitídou.

Ostatné časti tela postihnutých ankylozujúcou spondylitídou patrí oči, srdce, a obličky. Pacientov s ankylozujúcou spondylitídou môže vyvinúť zápal dúhovky (iritis), farebné časti oka. Iritída je charakterizovaný začervenanie a bolesť v oku, najmä keď sa pozrieme na jasné svetlo. Opakujúce sa útoky iritis môže ovplyvniť buď oko. Okrem dúhovky, riasnatého telesa a cievovky oka môže stať zapálenej; toto je odvolával sa na ako uveitída. Iritída a uveitída môžu byť závažné komplikácie ankylozujúcej spondylitídy, ktoré môžu poškodiť oko a videnie zhoršiť a môže vyžadovať očných špecialistov (oftalmológ) neodkladnej starostlivosti. Špeciálne ošetrenie pre závažné zápaly očí sú diskutované v liečbe nižšie. (Je potrebné poznamenať, že iritídy a zápal chrbtice môže dôjsť v iných formách artritídy, ako je reaktívna artritída [predtým známe ako syndróm Reiterov], psoriatická artritída, a artritída zápalové ochorenie čriev.)

Vzácna komplikácie ankylozujúcej spondylitídy zahŕňa zjazvenie srdca elektrického systému, spôsobujúce abnormálne pomalé srdcovú frekvenciu (len zástava srdca). Kardiostimulátor môže byť potrebné u týchto pacientov k udržaniu primeranej tepovej frekvencie a výkonu. V iných, časť aorty najbližšie k srdcu môže stať zapálenej, výsledkom úniku aortálnej chlopne. V tomto prípade, u pacientov môže vyvinúť dýchavičnosť, závrat, a zlyhanie srdca.

Pokročilé spondylitída môže viesť k vklady bielkoviny materiálu zvaného amyloid do obličky a viesť k zlyhaniu obličiek. Progresívne ochorenie obličiek môže viesť k chronickej únavy a nevoľnosti a môže vyžadovať odstránenie nahromadeného odpadu v krvi tým, filtračné stroje (dialýza).