Lekárstvo


Ako je diagnostikovaná ankylozujúca spondylitída?

Diagnóza ankylozujúcou spondylitídou je založený na vyhodnotení pacientových symptómov, fyzikálne vyšetrenie, X-ray nálezy, a krvné testy. Tuhosť, bolesť, a zníženie rozsahu pohybu chrbtice sú charakteristické zápalové bolesti chrbta u ankylozujúcej spondylitíde. Príznaky zahŕňajú bolesti a ranná stuhnutosť chrbtice a sakrálne oblasti, s alebo bez sprievodných zápal v iných kĺbov, šľachy, a orgánov. Prvotné príznaky ankylozujúcej spondylitídy môže byť veľmi klamné, ako stuhnutosť a bolesti v dolnej časti chrbta môže byť videný v mnohých iných podmienok. To môže byť obzvlášť jemné u žien, ktorí majú tendenciu (aj keď nie vždy) majú viac mierne chrbtice zapojenie. Rokoch možno prejsť pred diagnózou ankylozujúcou spondylitídou je dokonca považovaná za.

Vyšetrenie môže preukázať známky zápalu a zníženie rozsahu pohybu kĺbov. Toto môže byť obzvlášť viditeľné v chrbtici. Flexibilita spodný chrbát a / alebo krku môže byť znížená. Tam môže byť citlivosť sakroiliakální kĺbov hornej zadku. Rozšírenie hrudníka s plnou dýchanie môže byť obmedzený z dôvodu tuhosti hrudnej steny. Neobťažuje ľudia môžu mať zhrbená postava. Zápal očí možno hodnotiť lekár s ophthalmoscope.

Ďalšie vodítka k diagnóze sú navrhnuté X-ray abnormality chrbtice a prítomnosť genetického markéra HLA-B27 identifikovaná krvný test. Iné krvné testy môžu poskytnúť dôkaz o zápal v tele. Napríklad, krvný test nazvaný sedimentácie je nešpecifická marker zápalu v celom tele a je často na zvýšené zápalové stavy, ako je ankylozujúcej spondylitídy. Analýza moču je často robené k pohľadu pre sprevádzajúce abnormality obličiek, ako aj pre vylúčenie obličkami podmienky, ktoré môže vyvolať bolesti chrbta, ktorá napodobňuje ankylozujúcej spondylitídy. Pacienti sú tiež súčasne hodnotené na príznaky a známky ďalších súvisiacich spondyloarthropathies, ako lupienka, pohlavné choroba, úplavica (reaktívna artritída alebo Reiter choroba), a zápalové ochorenie čriev (ulceróznej kolitídy alebo Crohnovej choroby).