Lekárstvo


Aké sú možnosti liečby ankylozujúcej spondylitídy?

K liečbe ankylozujúcej spondylitídy typicky zahŕňa užívanie liekov na zníženie zápalu a / alebo potlačiť imunitu zastaviť progresiu ochorenia, fyzikálnej terapie, a cvičenie. Lieky znížiť zápal v chrbtici a ďalších kĺbov a orgánov. Fyzikálnej terapie a cvičenia pomáhajú zlepšiť držanie tela, chrbtice mobility, a kapacity pľúc.

Aspirín a iné nesteroidné protizápalové lieky (NSA) sa bežne používajú na zníženie bolesti a stuhnutosť chrbtice a ďalších kĺbov. Bežne používané NSAIDs patrí indometacín (Indočíne.), tolmetin (Tolectin), sulindac (Clinoril), naproxén (Naprosyn), a diklofenak (Voltaren). Ich časté vedľajšie účinky patrí žalúdočná nevoľnosť, nevoľnosť, bolesti brucha, hnačka, a dokonca aj krvácajúce vredy. Tieto lieky sú často spolu s jedlom, aby sa minimalizovala vedľajšie účinky.

U niektorých ľudí s ankylozujúcou spondylitídou, zápal kĺbov bez chrbtice (ako boky, kolená, alebo členkov) sa stáva veľkým problémom. Zápal v týchto spojov, nesmie reagovať na NSAID sám. Pre tieto osoby, Okrem liekov, ktoré potláčajú imunitný systém je považovaný za. Tieto lieky, ako sulfasalazín (Azulfidine.), môžu priniesť dlhodobý zníženie zápalu. Alternatívou k sulfasalazín, že je trochu viac efektívna, je metotrexát (Rheumatrex, Trexall), , Ktoré môžu byť podávané orálne alebo injekcií. Časté krvné testy sú vykonávané v priebehu liečby metotrexátom, pretože jeho potenciálu toxicity pre pečeň, čo môže viesť až k cirhóze, a toxicity pre kostnú dreň, ktorý môže viesť k závažnej anémie.

Nedávny výskum ukázal, že pre trvalé ankylozujúcej spondylitídy so zapojením chrbtice, ktorý nereaguje na anti-poburujúce liečby, ako sulfasalazín a metotrexát sú neúčinné. Novšie, účinných liekov pre útok ochorenia chrbtice posol proteín zápalu tzv tumor nekrotizujúci faktor (TNF). Tieto TNF-blokujúce liečby sa ukázali byť veľmi účinné pri liečbe ankylozujúcej spondylitídy zastavením aktivity ochorenia, znižuje zápal, a zlepšenie pohyblivosti chrbtice. Príklady takýchto blokátorov TNF-patrí etanercept (Enbrel), infliximabu (Remicade), adalimumab (Humira), a golimumab (Symfónia).

Niekoľko hlavných bodov o liečbe ankylozujúcej spondylitídy zaslúžia dôraz. Tam je čoskoro, underdiagnosed fáze spondylitídy, ktorý nastane skôr, než holý X-ray testovanie môže odhaliť klasický zmeny. Pacienti, ktorí sú liečení predtým lepšie reagovať na liečbu. Aktuálne lieky modifikujúce chorobu, ako je metotrexát, sulfasalazín, a leflunomid (Arava), , Ktoré môžu byť účinné pre spoločné zápal kĺbov od chrbtice, nie sú efektívne pre spinálnej zápalu. Ak sa nesteroidné protizápalové lieky (NSA) nie sú účinné u pacientov, ktorých stav je ovládaný chrbtice zápal (a 50% to reagovať), potom biologické lieky, ktoré inhibujú tumor nekrotizujúci faktor (TNF inhibítory) sú uvedené. Všetky TNF inhibítory, vrátane Remicade, Enbrel, Humira, a Simponi sú účinné pri liečbe ankylozujúcej spondylitídy. Zlepšenie, že výsledky za inhibície TNF je udržiavané v priebehu rokov liečby. Ak TNF inhibítory sú prerušené, z akéhokoľvek dôvodu, relapsu ochorenie vyskytuje u prakticky všetkých pacientov do jedného roka. Ak inhibítora TNF je potom opäť, to je typicky efektívny.

Ústne alebo injekčnej kortikosteroidy (kortizón) sú silné anti-poburujúce látky a nemôže účinne riadiť spondylitídou a ďalšie zápaly v tele. Bohužiaľ, kortikosteroidy môžu mať vážne vedľajšie účinky pri použití na dlhodobý základ. Tieto nežiaduce účinky patrí šedý zákal, stenčenie kože a kostí, ľahká tvorba modrín, infekcie, cukrovka, a ničenie veľkých kĺbov, ako boky.

Fyzikálnej terapie u ankylozujúcej spondylitíde obsahuje pokyny a cvičenia pre udržanie správneho držania tela. To zahŕňa hlboké dýchanie pre expanziu pľúc a naťahovacie cvičenia na zlepšenie pohyblivosti kĺbov chrbtice a. Vzhľadom k tomu, stuhnutosť chrbtice inklinuje spôsobiť zakrivenie dopredu, pacienti sú poučení udržať vzpriamený postoj čo najviac a vykonať back-rozšírenie cvičenie. Pacienti sú tiež odporučil spávať na pevnej matraci a vyhnúť sa používania vankúš, aby sa predišlo chrbtica zakrivenie. Ankylozujúca spondylitída môže zahŕňať oblasti, kde rebrá pripojiť k hornej chrbtice i kĺbov chrbtice, čo obmedzuje schopnosť dýchania. Pacienti sú inštruovaní, aby maximálne rozšíriť svoje hrudi často skrz každý deň, aby sa minimalizovalo toto obmedzenie.

Cvičebné programy sú prispôsobené pre každý jednotlivý. Plávanie je často prednostné forma cvičenia, ako to vyhne nepríjemných dopadov chrbtice. Ankylozujúca spondylitída nemusia obmedziť individuálnu angažovanosť v atletike. Ľudia sa môžu podieľať na starostlivo vybrané aeróbne športy, kedy ich choroba je neaktívny. Aeróbne cvičenie je vo všeobecnosti podporovať, pretože podporuje plné rozšírenie dýchacích svalov a otvorí dýchacích ciest v pľúcach.

Zápal a ochorenia v iných orgánoch sa posudzujú samostatne. Napríklad, zápal dúhovky oka (iritída alebo uveitídy) môže vyžadovať kortizón eyedrops (Pred Forte) a vysokých dávkach kortizónu ústami. Okrem toho, atropín očné kvapky sú často dávaná do uvoľniť svaly dúhovky. Niekedy injekcie kortizónu do postihnutého oka, sú nevyhnutné, ak zápal je vážne. Srdcové choroby u pacientov s ankylozujúcou spondylitídou, ako je srdcový blok, môžu požadovať, aby kardiostimulátor umiestnenie alebo lieky pre kongestívne srdcové zlyhanie.

Fajčenie cigariet sa dôrazne neodporúča u ľudí s ankylozujúcou spondylitídou, ako to môže urýchliť zjazvenie pľúc a vážne zhoršiť ťažkosti s dýchaním. Príležitostne, tie s ťažkým pľúcnym ochorením v súvislosti s ankylozujúcou spondylitídou môže vyžadovať doplnenie kyslík a lieky na zlepšenie dýchania.

Ľudia s ankylozujúcou spondylitídou Pravdepodobne bude nutné zmeniť svoje každodenné činnosti a upraviť vlastnosti pracoviska. Napríklad, pracovníci môžu nastaviť stoličky a stoly pre správne držanie tela. Vodiči môžu využiť širokú spätné zrkadlá a prism okuliare kompenzovať obmedzený pohyb v chrbtici.

Konečne, ortopedické operácie možno nutné, keď je závažné ochorenie bedrových kĺbov a chrbtice.