Lekárstvo


Ako sa anorexia diagnostikovaná?

Mentálna anorexia môže byť ťažké poruchy diagnostikovať, od jedincov s anorexiou často pokúšajú sa schovať neporiadok. Popieranie a tajomstvo, často sprevádzajú ďalšie príznaky. To je nezvyčajné pre jedinca s anorexiou, aby vyhľadali odbornú pomoc, pretože jednotlivé obvykle neuznáva, že ona alebo on má problém (popretie). V mnohých prípadoch, skutočná diagnóza nie je vykonaná, kým zdravotné komplikácie vyvinuli. Jednotlivec je často prinesený k pozornosti odbornej rodinnými príslušníkmi len po označených chudnutie došlo. Keď anorexics konečne prišiel k pozornosti zdravotnej starostlivosti, profesionálne-, často chýba vhľad do ich problém napriek tomu, že je hrozne podvyživený a môžu byť nespoľahlivé, pokiaľ ide o poskytovanie presných informácií. Preto, je často potrebné získať informácie od rodičov alebo iných členov rodiny za účelom posúdenia stupňa chudnutie a rozsahu poruchy. Zdravotnícki experti sa niekedy spravovať dotazníky pre anorexiu ako súčasť skríningu neporiadok.

Aktuálne kritériá pre mentálnou anorexiou sa nachádzajú v diagnostickom Americkej psychiatrickej asociácie a štatistický manuál duševných porúch, Štvrté vydanie, Revízia textu (DSM-IV-TR).

Existujú štyri základné kritériá pre diagnózu mentálna anorexia, ktoré sú charakteristické:

1. Odmietnutie udržiavať telesnú hmotnosť na úrovni alebo nad minimálne normálnou hmotnosťou vzhľadom k veku a výške. Udržiavanie telesnej hmotnosti menšie ako 85% očakávanej hmotnosti.

2. Intenzívny strach z priberania na váhe alebo sa tuk, aj keď človek má podváhu

3. Self-vnímanie, ktoré je hrubo skreslené, nadmerný dôraz na telesnej hmotnosti v self-assessment, a úbytok na váhe, ktorá je buď minimálna alebo nepotvrdený úplne.

4. U žien, ktoré už boli začaté ich menštruačného cyklu, najmenej troch po sebe nasledujúcich obdobiach sú vynechal (amenorea), alebo menštruačné krvácanie dôjsť až po hormón je podávaný

DSM-IV-TR ďalej identifikuje dva podtypy mentálna anorexia. V binge-eating/purging typu, jednotlivé pravidelne sa zaoberá prejedanie alebo správanie, ktoré zahŕňa čistenie self-primäl zvracanie alebo zneužívanie preháňadiel, diuretiká, alebo enemas počas súčasná epizóda anorexia. V obmedzujúce typ, jednotlivé prísne obmedzuje príjem potravy, ale nie pravidelne zúčastňujú správanie vidieť v binge-jesť typu.