Lekárstvo


Aká je liečba pre spondylolistéza?

Počiatočná liečba spondylolistézou je konzervatívny a na základe príznakov.

* Krátka doba odpočinku alebo vyhnutí činnosti, ako je zdvíhanie a ohýbanie a atletiku môžu pomôcť redukovať symptómy.

* Fyzikálnej terapie môže pomôcť k zvýšeniu rozsahu pohybu v bedrovej chrbtici a hamstring, rovnako ako posilniť brušné svaly jadra.

* Anti-zápalové lieky môžu pomôcť znížiť bolesť zmenšením zápal svalov a nervov.

* Pacienti s bolesťou, necitlivosť a brnenie v nohách môžu ťažiť z epidurálneho steroidu (kortizón) injekcia.

* Pacienti s isthmic spondylolistézou môžu mať prospech z hyperextenzia rovnátka. To sa týka oblasti bedrovej chrbtice prináša dve časti kosti pri defekte bližšie pri sebe, a môžu umožniť pre liečenie nastať.

U pacientov, ktorých symptómy nepodarí zlepšiť s konzervatívnou liečbou chirurgia môže byť voľba. Typ operácie je založená na type spondylolistéza. Pacienti s isthmic spondylolistézou môžu mať prospech z opravy chybného časti stavca, alebo pars opravy. Ak MRI alebo PET ukazuje, že kosť je aktívny v mieste defektu to je viac pravdepodobné, že liečiť sa pars opravy. To zahŕňa zrušenie akejkoľvek tkaniva jazvy z vady a ich uvádzanie niektorých kostný štep v oblasti nasleduje umiestnenie skrutiek cez defekt.

Ak tam sú symptómy v nohách operácie môžu zahŕňať dekompresie vytvoriť viac priestoru pre korene ukončenie nerv. To je často v kombinácii s syntézy, môže byť vykonávaná buď s alebo bez skrutiek držať kosti spolu. V niektorých prípadoch sú stavce presunuté späť do normálnej polohy pred vykonaním jadrovej syntézy, a v iných stavce sú zničené, kde sú po sklze. Tam je nejaké zvýšené riziko poranenia nervu s pohybom stavce späť do normálnej polohy.