Lekárstvo


Čo je fundoplikace?

Fundoplikace je štandardný operačný metóda k liečbe gastro-refluxnej choroby pažeráka (GERD). GERD spôsobuje zápal, bolesť (pálenie záhy), a ďalšie vážne komplikácie (ako je zjazvenie a striktúry) pažeráka. GERD výsledky pri kyselina refluxes (vyzvrátí, alebo backwashes) zo žalúdka späť do pažeráka. Za normálnych podmienok, tam je bariéra pre refluxnej kyseliny. Jedna časť tejto bariéry je nižšia-väčšina svalov pažeráka (tzv dolného zvierača pažeráka). Väčšinu času, tohto svalu je zmluvne (zovretý, alebo tesné), ktorá uzatvára pažerák od žalúdka. U pacientov s GERD, zvierača nefunguje normálne. Sval je buď slabá alebo relaxuje nevhodne. Fundoplikace je operačná technika, ktorá posilňuje prekážku žalúdočných štiav, keď zvierača nefunguje normálne.

Čo sa deje pri fundoplikace?

Počas fundoplikace postup, časť žalúdka, ktorá je najbližšie k vstupu pažeráka (fundus žalúdka) sú zhromaždené, balený, a zošité (šité) okolo dolnej časti pažeráka a dolného zvierača pažeráka. (Zhromažďovanie a šitie jednej tkaniva do ďalšej sa nazýva násobenie.) Tento postup zvyšuje tlak na dolnom konci pažeráka, a tým znižuje žalúdočných štiav.

Tiež, počas fundoplikace, ostatné operačné kroky často sú za to, že tiež môže znížiť žalúdočných štiav. Napríklad, v prípade, že pacient má hiátová hernie (ktorý sa vyskytuje v 80% u pacientov s GERD), prietržové vak môže byť strhnutá z hrude a zošité tak, že zostane v oblasti brucha. Okrem toho, otvor v bránici, ktorým prechádza pažerák z hrudníka do brucha tiež môže byť dotiahnuté. Fundoplikace možno vykonať pomocou veľkého rezu (laparotómia v bruchu alebo v hrudníku torakotomii) alebo laparoscope, ktorý si vyžaduje len niekoľko malých vpichov v bruchu. Výhodou laparoskopické metódy je rýchlejšie zotavenie a menej pooperačnej bolesti.