Lekárstvo


Ako je C. difficile liečených kolitída?

Liečba C. difficile zahŕňa:

* korekcia dehydratácia a elektrolytu (minerálne) nedostatky,

* prerušenia antibiotiká, ktorá spôsobila kolitída, a

* použitia antibiotík k odstráneniu C. ťažké baktérie.

U pacientov s miernym kolitídou, zastavenie antibiotiká, ktorá spôsobila infekcia môže byť dosť spôsobiť kolitída a hnačka ustupovať. Väčšinou, však, antibiotiká sú potrebné na odstránenie C. ťažké baktérie.

Antibiotiká, ktoré sú účinné proti C. ťažké zahrnúť metronidazol (Flagyl), a vankomycínu (Vancocin). Tieto dve antibiotiká zvyčajne sa užívajú perorálne pre 10 dni. Obe antibiotiká sú rovnako účinné. Buď s antibiotikami, horúčka sa zvyčajne vyriešia v jednom alebo dvoch dní, a hnačka u tri alebo štyri dni.

Voľba, ktorá antibiotiká používať, závisí na individuálnu situáciu pacienta a preferencií ošetrujúci lekár. Niektorí lekári predpisujú metronidazol bude prvý, pretože je to oveľa lacnejšie ako vankomycínu. Vankomycínu je vyhradená pre pacientov, ktorí nereagujú na metronidazol, sú alergickí na metronidazol, alebo vytvoriť nežiaduce účinky metronidazolu. Ostatné lekári budú predpisovať vankomycín najprv pre ťažké kolitídy, pretože vankomycín možno dosiahnuť oveľa vyššiu úroveň antibiotiká v hrubom čreve, ako Metronidazol (a vyššej hladiny antibiotiká teoreticky by byť účinnejšie pri zabíjaní baktérií).

Prečo existujú recidív C. ťažké kolitídy?

Približne 20% úspešne liečených pacientov môže zažiť relapsu C. S opakovanie kolitídy ťažké hnačky, kŕče v bruchu, a bolesti brucha. Relapsov typicky vyskytujú 3-10 dní po vankomycínu alebo metronidazol je zastavená. Niektorí pacienti pociťujú druhej alebo dokonca tretej relapse po ďalšie kurzy antibiotík.

Najpravdepodobnejším vysvetlením je, že za úpadok C.difficile nebola úplne odstránená pôvodná antibiotiká. C. difficile vo svojej aktívnej bakteriálnej forme je zabitý jeden metronidazol alebo vankomycín, ale výtrusy sú odolné proti zabíjaniu. Niekoľko dní po ukončení antibiotík, prežívajúce spóry transformovať do aktívnej bakteriálnej foriem, ktoré sa množia a produkujú toxíny znova.
Ďalším dôvodom pre relaps v tele je nedostatočná tvorba protilátok proti bakteriálnym toxínom. Protilátky sú bielkoviny, ktoré telo vytvára v boji proti bakteriálnym, vírusový, a parazitárnych infekcií, ako aj chrániť telo pred škodlivými účinkami toxínov. Preto, dospelí, ktorí sú schopní produkovať dostatočné protilátky proti C. difficile toxíny obvykle nevyvíjajú C. ťažké kolitídy. Niektorí dospelí ľudia, ktorí nemôžu produkovať tieto protilátky sú náchylné k recidívam.