Lekárstvo


Ako sa recidív C. difficile liečených kolitída?

Možnosti liečby recidív C. difficile patrí:

1. Druhý kurz s rovnakým alebo iné antibiotikum

2. Šesť týždňov liečby znižujúce dávky antibiotík

3. Ústne živice ústami napr. cholestyramín (QUESTRAN) , Ktorá sa viaže toxíny a deaktivuje je

4. Non-patogén (neškodný) droždie ústami ako Saccharomyces boulardii, napríklad, Florastor

Doktori obvykle lieči pacientov, ktorí relapse s inou 10 alebo 14 denný kurz metronidazolu alebo vankomycínu, a väčšina pacientov liečených tak získa späť. Avšak, niektorí pacienti budú mať ďalšie úpadok. Možnosti liečby pre viac recidív zahŕňajú:

* Liečba s jednou z možností uvedených vyššie, ktorý nebol už boli vyskúšané.

* Vankomycín po dobu šiestich týždňov v zostupnom dávkach (125 mg štyrikrát denne po dobu jedného týždňa, trikrát denne na ďalší týždeň, dvakrát denne na ďalší týždeň a tak ďalej), nasledovaný štyrmi týždne cholestyramínu (QUESTRAN).

* Dva týždne vankomycínu alebo metronidazol spolu so štyrmi týždňami S. boulardii (Florastor).

* Fekálne klystír zo zdravých príbuzných a rodinných príslušníkov. Výkaly od non-infikovaných darcov sú v suspenzii a podávať ako klystír, aby pacienta s mnohopočetnými relapsami. Normálny baktérie od darcu stolice vytláča C. ťažké baktérie.

* Pasívna imunizácia s ľudskou gammaglobulínu. Pacientov s mnohopočetným relapsov majú zvyčajne nízke hladiny protilátok proti C. difficile toxins. Tým, že pacienti, ktorí relapsu gammaglobulínu obsahuje veľké množstvo protilátok ťažké toxínyle toxins, pacienti’ hladiny protilátok proti C. difficile toxíny sú zvýšené. Poolovaného gammaglobulínu môže podávať intravenózne.

* Aktívne očkovanie pre C. difficile toxins. Očkovanie môže zvýšiť pacienta hladiny protilátok proti C. diffťažké toxínydná sa o nový spôsob liečby, ktorý sa nestal široko dostupné.

Čo je nové v C. ťažké?

Prevalencia C. difficile infekcie sa stále zvyšuje najmä u starších osôb. Tam boli správy z niekoľkých nemocníc na novšie, viac virulentná C. difficile baktérie, ktorá produkuje veľké množstvo toxínov aj A a B a rovnako ako tretí toxín. Tento kmeň produkuje viac hrozná kolitída než bežné kmene. Pacientov infikovaných tohto kmeňa sú vážne chorí, vyžadovať operáciu častejšie, a zomrieť z infekcie častejšie než u pacientov infikovaných s obvyklými kmeňmi. V súčasnosti, komerčne dostupné diagnostické testy nedokážu rozlíšiť tohto kmeňa od bežných kmeňov.

Tradične, užívanie antibiotík je často považovaný za najdôležitejší faktor pre vývoj C. ťažké kolitídy. Stále častejšie však lekári diagnózu C. ťažké kolitídy u pacientov bez predchádzajúcej expozície antibiotikám. Toto platí najmä u pacientov s Crohnovou chorobou alebo ulceróznou kolitídou. V jednej štúdii 92 U pacientov s ulcerózna kolitída a Crohnova choroba relapsu, 10 pacientov pozitívne testy na C. ťažké. Ďalšou zmenou, ktorá sa objavuje s C. difficile infekcie je, že už nie je obmedzená na pacientov v nemocniciach alebo domovoch dôchodcov. Až one-quarter infekcií začnú z nemocnice.

Lekári sú svedkami čoraz väčšie ťažkosti pri liečbe C. ťažké kolitídy. Po prvé, odolnosť voči metronidazolu je na vzostupe. Po druhé, kolitída (spolu s príznaky hnačky a kŕčom) trvá dlhšie riešiť a môže vyžadovať vyššie dávky vankomycínu. Po tretie C. difficile relapsu (s recidivujúcim hnačka) je bežné. Stále viac znepokojujúce, mnoho pacientov skúsenosti viac relapsami, často vyžadujú dlhší (mesiacov) antibiotikum (ako je napr vankomycínu) liečba.