Lekárstvo


Čo sú antimitochondriální protilátky (VUT v Brne)?

Medzi 95 a 98% pacientov s primárnej biliárnej cirhózou (PBC) majú autoprotilátky (protilátky proti vlastným) v krvi, ktoré reagujú s vnútornou vrstvou z mitochondrií. Tieto protilátky sú volány antimitochondriální protilátky (VUT v Brne). Mitochondrie sú energetické závody súčasnej vnútri všetkých našich buniek, nielen bunky pečene alebo žlčových ciest. (Mitochondrií používať kyslík vykonávané v krvi z pľúc ako palivo na výrobu energie.) AMA skutočne viažu na proteínové antigény, ktoré sú obsiahnuté v multienzyme komplexy (balíky enzýmov) v rámci vnútornej výstelky mitochondrií. Tieto komplexy multienzyme produkujú kľúčové chemické reakcie nevyhnutné pre život. Komplexy sú označované ako multienzyme, pretože sú tvorené z niekoľkých jednotiek enzýmu.

AMA špecificky reagujú proti súčasťou tohto komplexu nazvaného multienzyme E2. V PBC, AMA prednostne reagujú s E2 zložkou jedného z multienzymes, ktorá sa nazýva pyravátdehydrogenázového komplexu (PDC). Teda, antigén je určený ako PDC-E2. Praktický význam všetkých je to, že PDC-E2 antigén je teraz používaný, ako je uvedené nižšie, v diagnostický test pre PBC. PDC-E2 antigén je tiež označovaná ako M2, ktorý bol zavedený označiť ju ako druhý mitochondriálnej antigén objavený výskumníkmi záujem PBC.

Do AMA spôsobiť zničenie žlčovodov v PBC?

Vo rovnako ako žlčovody sú hlavné ciele ničenia v PBC, otázka bola položená, či AMA reaguje s epitelové bunky, ktoré lemujú žlčovody. Tak, Vyšetrovatelia pripravené protilátky proti PDC-E2. Podľa očakávania, zistili, že tieto protilátky viazané na mitochondrie v bunkách. Ale, naozaj, posledných informácií vyplýva, že tieto protilátky AMA tiež váži na PDC-E2, ktoré ležia mimo mitochondrie, zatiaľ v epitelové bunky výstelky žlčových ciest.

Toto hromadenie PDC-E2 vo žlčových epitelové bunky sú pozorované iba v pečeni u pacientov s PBC, a nie v normálnej pečeň alebo pečeň u pacientov s inými typmi ochorenia pečene. Zaujímavo, to bolo tiež pozorované v pečeni týchto dvoch na päť percent pacientov, PBC, ktorí nemajú AMA v krvi (AMA-negatívny PBC). Okrem toho, intenzívna väzba týchto protilátok a žlčou v epiteliálne bunky sa tiež zistilo, že najrýchlejší indikáciu opakovania PBC na transplantáciu pečene. (PBC je niekedy liečená transplantácií pečene.)

Avšak, Neexistuje žiadny dôkaz, že AMA sám spôsobí deštrukciu žlčových epitelové bunky výstelky malých žlčovodov. Ani prítomnosť, ani výška (titer) AMA v krvi sa zdá byť v súvislosti s zápalové deštrukcii žlčových ciest. Naozaj, očkovanie zvierat s EPH-E2 antigénu výsledky vo výrobe AMA bez pečene a žlčových ciest škody (patológia).