Lekárstvo


Úvod do rozrábky aorty

Aorty je veľké cievy, ktorá vedie od srdca a nesie krv do zvyšku tela. Aorty vzniká u aortálnej chlopňu na výstupe z ľavej komory srdca. Stúpa do hrude, aby oblúk, kde ciev odbočiť k dodaniu prietok krvi do paží a hlavy. To potom začne klesať hrudníka a do brucha, kde to sa rozdelí do dvoch ilické tepny, ktoré zaisťujú prietok krvi do nôh. Pozdĺž jeho zostupu, Ďalšie malé tepny rozvetvujú sa na zásobovanie krvi do žalúdka, črevo, dvojbodka, obličky, a miechy.

Aorta má silnú stenou, s tromi vrstvami svalov, ktoré umožňujú krvné cievy, aby vydržali vysoký tlak, ktorý je generovaný, keď srdce pumpuje krv do tela. Tieto tri vrstvy sú tunica intima, tunica media, a blúzky adventitia. Intima je vnútorná vrstva, ktorá je v kontakte s krvou, médiá v stredu, a adventitia je vonkajšia vrstva.

V disekcia aorty, malá slza nastane v tunica intima (vnútorná vrstva aortálnej steny v kontakte s krvou). Krv môže vstúpiť do tohto trhať a spôsobiť intima vrstvy strhnúť z médií vrstvy, v skutočnosti rozdelenie svalových vrstiev aortálnej steny a vytvára falošný kanál, alebo lumen. Tento kanál môže byť krátka alebo môže predĺžiť celej dĺžke aorty. Distálnej (ďalej pozdĺž priebehu aorty, než pôvodný slzu) slzou v intima vrstva môže nechať krv re-zadanie skutočné lumen aorty.

V niektorých prípadoch pitva bude cez všetky tri vrstvy aortálnej steny a spôsobí okamžitú prasknutiu. Vo väčšine ostatných prípadov je v krvi obsiahnuté medzi stenou vrstvami.