Lekárstvo


Aké sú príznaky a symptómy rozrábky aorty?

* Bolesť je najčastejším príznakom disekcia aorty a je často popisovaný ako trhanie alebo rozrezávanie. Bolesť väčšinou začína náhle a sa koncentruje v hrudníku, vyžarovať priamo do hornej časti chrbta.

* Tam môže byť spojené nevoľnosť, potenie, dýchavičnosť, a slabosť.

* Pacient môže prejsť von (synkopa)

* Ďalšími príznakmi môžu byť vo vzťahu k umiestneniu v disekcia aorty a v tom, či to ovplyvní niektoré pobočky tepien a occludes ich prekrvenie. Napríklad, ak tepny, ktorá zásobuje krvou do mozgu je zapojená, tam môžu byť príznaky cievnej mozgovej príhody, alebo v prípade, že pitva má vplyv na prednej spinálnej artérie a krvného zásobenia miechy, Pacient môže si sťažovať na paraplégia.

* Vencovitých tepien, ktoré dodávajú krv do srdca začína na pôvod aorty u aortálnej chlopne. Ak je koronárnej tepny sú zapojené, disekcia aorty môže spôsobiť srdcový infarkt (infarktu myokardu).

* Pacient môže predložiť s chronickým srdcovým zlyhaním s tekutinou budovania v pľúcach. Ak je disekcia aorty zahŕňa aortálnej chlopňu a spôsobuje, že zlyhanie, krv prúdi späť do srdca, s každým tlkotom a spôsobí tok krvi do back-up do pľúc

* Môžu sa vyskytnúť brušné alebo bok (strane tela medzi rebrami a hip) bolesť.

* Bolesť disekcia aorty môže byť zamieňať s infarkt, ale niekedy môže byť odlíšený pretože jeho náhly nástup a normálne elektrokardiogram.

* Pacient môže tiež mať zmysel pre blížiace sa skazy.