Lekárstvo


Čo je Apgar skóre?

Deväťdesiat percent detí termíne, ako úspešne a bez komplikácií prechod od žijúcej v lone k vonkajšiemu svetu. Asi 10% bude potrebovať nejaký lekársky zákrok a približne 1% bude vyžadovať rozsiahle resuscitácia. Reprodukovateľné a rýchlo sa ustanovuje systém hodnotenia je potrebné pre hodnotenie novorodenca. Apgar skóre je praktické metódy pre hodnotenie novorodenca.

Ako je Apgar skóre urobiť?

Apgar skóre je číslo vypočítané bodovania srdcovej frekvencie, dýchacie úsilie, svalový tonus, farba kože, a reflexné podráždenosť (reakcia na katétra v nosovej dierky). Každý z týchto objektívnych príznakov môže prijímať 0, 1, alebo 2 body.

Čo vysoké alebo nízke Apgar skóre znamenať?

Perfektný Apgar skóre 10 znamená, dieťa je v čo najlepšom stave. Dieťa s Apgar skóre 0-3 potrebuje okamžitú resuscitáciu. Je dôležité si uvedomiť, že starostlivé starostlivosť o novorodenca je okamžitá reakcia na aktuálny stav dieťaťa. Je vhodné počkať, až Apgar skóre sú získané začať alebo pokračovať v riešení potreby novorodenca.

Keď je Apgar skóre urobiť?

Apgar skóre sa vykonáva rutinne 60 sekúnd po narodení dieťaťa a potom sa opakuje päť minút po narodení.

V prípade ťažkej resuscitácia, Apgar skóre môže byť vykonané znovu 10, 15, a 20 minút.

Čo trvalo nízke Apgar skóre znamenať?

Pretrvávajúce nízke (0-3) Apgar skóre na 20 minút veku je prediktívne vysoká miera chorobnosti (choroba) a úmrtnosti (smrť).

Prečo bola vyvinutá Apgar skóre?

Skóre je menovaný pre preeminent americký anestéziológ Dr. Virgínia Apgar (1909-1974), kto vynašiel bodovacie metódy 1952. S pomáhal pri tisíc pôrodov, Dr. Apgar chcela sústrediť pozornosť na dieťa. Deti boli tradične odosielané priamo do detskej izby, často bez veľa formálnej kontrolou po pôrode. Apgar chcel dieťa je potrebné posudzovať v organizovanej zmysluplne o dodávke-miestnosť personálu. Dr.Drpgar bola prvá žena byť menovaný riadnym profesorom na vysokej škole Kolumbijskej univerzity lekárov a chirurgov.