Lekárstvo


Čo je príčinou afázia?

Afázia je spôsobená poškodením jedného alebo viacerých jazykových oblastí mozgu. Veľakrát, príčinou poranenia mozgu je mŕtvica. Mŕtvice nastane, keď krv nie je schopný dosiahnuť časti mozgu. Mozgové bunky umierajú, keď nedostávajú ich normálne zásobovanie krvou, , Ktorý prenáša kyslík a dôležitých živín. Iné príčiny poranenia mozgu sú závažné údery do hlavy, nádory na mozgu, mozgovej infekcie, a ďalšie podmienky, ktoré ovplyvňujú mozog.

Kto má afázia?

Ktokoľvek môže získať afázia, vrátane detí, ale väčšina ľudí, ktorí majú afázia sú stredného veku a starších. Muži a ženy sú rovnako postihnuté. Podľa Národnej asociácie afázia, približne 80,000 jednotlivcom získať afázia každý rok od mŕtvice. Asi jeden milión ľudí v Spojených štátoch v súčasnosti afázia.

Čo je afázia?

Afázia je porucha, ktorá vyplýva zo škody na časti mozgu, ktoré sú zodpovedné za jazykové. Pre väčšinu ľudí, Ide o oblasti na ľavej strane (pologuľa) mozgu. Afázia sa zvyčajne vyskytuje náhle, často v dôsledku cievnej mozgovej príhody alebo zranenia na hlave, ale to môže tiež vyvíjať sa pomaly, ako v prípade nádoru na mozgu, infekcia, alebo demencie. Porucha zhoršuje vyjadrovania a chápania jazyka, rovnako ako čítanie a písanie. Afázia môže čo-nastať s neporiadky reči taký ako dyzartria či apraxii reči, ktorý tiež vyplývať z poškodenia mozgu.