Lekárstvo


Aké sú typy afázia?

Tam sú dve široké kategórie afázia: plynulý a non-plynulá.

Plynulá afázia

Poškodenie temporálního laloku (bočná časť) mozgu môže vyústiť v plynulou afázia volal Wernicke afázia (viď obrázok). U väčšiny ľudí, škoda vznikne v ľavom spánkovom laloku, hoci to môže viesť k poškodeniu na pravej laloku, ako. Ľudia s Wernicke afázia môže hovoriť v dlhých vetách, ktoré nemajú žiadny význam, pridať zbytočne veľa slov, a dokonca vytvoriť made-slov. Napríklad, niekto s Wernicke afázia môže povedať, “Viete, že smoodle pinkered a že chcem, aby ho kolesá a starať sa o neho, ako ste vy chcete predtým.” V dôsledku toho, je často ťažké sledovať, čo človek sa snaží povedať,. Ľudia s afázia Wernicke zvyčajne majú veľké problémy porozumieť reči, a oni si často neuvedomujú ich chýb. Títo jedinci väčšinou nemajú žiadne telesnej slabosti, pretože ich poranenia mozgu nie je blízko časti mozgu, ktoré kontrolujú pohyb.

Non-plynulá afázia

Druh non-plynulá afázia je Broca afázia. Ľudia s Broca afázia majú poškodenie čelného laloku mozgu. Oni často hovorí v krátkej frázy, ktoré dávajú zmysel, ale sú vyrábané s veľkým úsilím. Oni často vynechať malá slová, ako sú “je,” “and,” a “.” Napríklad, osoba s Broca afázia môže povedať, “Chôdza psa,” význam, “Budem mať psa na prechádzku,” alebo “Kniha zašlite dva stôl,” pre “Tam sú dve knihy na stole.” Ľudia s Broca afázia zvyčajne rozumieť reči druhých docela dobre. Z tohto dôvodu, oni sú často vedomí svoje ťažkosti a môžu sa stať ľahko frustrovaní. Ľudia s Broca afázia často majú pravý-sided slabosť alebo ochrnutie rúk a nôh, pretože frontálnom laloku je tiež dôležité pre motorové pohyby.

Ďalším typom non-plynulá afázia, globálne afázia, Dôsledkom poškodenia rozsiahle časti jazykových oblastí mozgu. Jedinci s globálnou afázia mať vážne problémy pri komunikácii a môže byť veľmi obmedzený v ich schopnosti hovoriť alebo porozumieť jazyku.

Tam sú iné typy afázia, každý z nich vyplýva z poškodenia rôznych jazykových oblastí v mozgu. Niektorí ľudia môžu mať ťažkosti opakovanie slov a viet, aj napriek tomu, že vie hovoriť, a oni pochopili význam slova alebo vety. Iní môžu mať ťažkosti pomenovania predmetov, aj keď vedia, čo je objekt a aké to môže byť použitá pre.