Lekárstvo


Čo je to centrálne spánkového apnoe a čo ju spôsobuje?

Centrálne spánkové apnoe (ČSA) nastane, keď mozog neposiela signál dýchať na svaly dýchacie. Toto zvyčajne nastane u dojčiat alebo u dospelých s ochorením srdca, cerebrovaskulárne ochorenia, alebo vrodených chorôb, ale tiež to môže byť spôsobené niektorými liekmi a vysokých nadmorských výškach.

Centrálne spánkové apnoe sa môžu vyskytnúť u nedonosených detí (narodených pred 37 týždni tehotenstva) alebo v plnej výške deti termíne. To je definované ako apneas trvajúce dlhšie ako 20 sekúnd, obvykle sa zmenou srdcovej frekvencie, zníženie kyslíka v krvi, alebo hypotónia (celkovú relaxáciu tela svaly). Tieto deti často vyžadujú apnoe monitor, ktorý zaznie alarm, keď dôjde apneas. Centrálne spánkové apnoe u detí nie je rovnaká vec ako syndrómom náhleho úmrtia novorodencov (SIDS).

Za normálnych okolností, mozgu sleduje niekoľko vecí, aby určil, ako často dýchať. Ak sa cíti nedostatok kyslíka alebo prebytok oxidu uhličitého v krvi sa urýchli dýchanie. Zvýšenie dýchanie zvyšuje kyslík a znižuje emisie oxidu uhličitého v krvi. Niektorí ľudia s chorobou srdca a pľúc so zvýšením oxidu uhličitého v krvi po celú dobu.

Keď tam je chronické (dlhodobej) nárast oxidu uhlíka krvi, mozog začne ignorovať hladinu kyslíka v krvi a monitoruje úroveň kysličníka uhličitého určiť, kedy sa jedným dychom. Kontrola dýchanie sa stáva tiež pomalšie reakcie na zmeny v úrovni emisií oxidu uhličitého; takže keď človek berie viac či hlbšie nadýchnuť a “odfúkne” oxidu uhličitého na jednotku dýchať a znižuje rýchlosť dýchania zníži. V dôsledku pomalšia rýchlosť dýchania, oxidu uhličitého stavia zálohovať v krvi a rýchlosť dýchania opäť zvýši. Mozgu, pomalí, pokračuje signál pre ďalšie rýchle dýchanie, kým sa oxid uhličitý hladina klesne príliš nízko. Dýchanie potom spomalí alebo zastaví, kým sa úroveň kysličníka uhličitého opäť vzrastie. Tento spôsob sa nazýva abnormálne dýchanie Cheyne-Stokesova dýchanie (po mužovi, ktorý ju opísal). Je charakterizovaná opakovanými cyklami rýchle dýchanie nasleduje pomalé dýchanie a apnoe. Toto dýchanie sa stane, keď človek spí alebo je hore, ale stane sa viac o problém, keď spí. U niektorých pacientov so srdcovým zlyhaním majú centrálne spánkového apnoe spojené s Cheyne-Stokes dýchanie vzor.

Centrálne spánkové apnoe sa zvyčajne vyskytuje u dospelých pacientov s inými zdravotnými problémami. U dojčiat, Zvyčajne sa vyskytuje s nedonosených alebo iné vrodené poruchy. V oboch skupín pacientov je zvyčajne podozrenie lekára primárnej starostlivosti. Centrálne spánkové apnoe môže byť diagnostikovaný s spánku či nočné sledovanie, kým pacient je v nemocnici.

U dojčiat, centrálnej spánková apnoe sa lieči apnoe alarm. Tento alarm sleduje dýchanie dieťaťa so senzormi a zvuky hlasný hluk, keď dieťa zažije apnoe. Alarm zvyčajne prebudí dieťa a rodičia. Väčšina detí sa zvyčajne “out-rastú” centrálne apnoe epizódy, takže monitorovanie alarmov je zastavený po epizódach vyriešiť. U dojčiat s ďalšími vrodenými problémami, apnoe sledovanie môže byť potreba na dlhšiu dobu.

U dospelých s centrálnou spánkového apnoe, apneas sú ošetrené liečbe srdcového ochorenia, lieky interakcie, vysokej nadmorskej výške, alebo v iných primárnych problém.