Lekárstvo


Aké sú niektoré z komplikácií spánkového apnoe?

Obštrukčná spánková apnoe (ČASŤ) môže byť rizikovým faktorom pre vývoj ďalších ochorení. Vysoký krvný tlak (hypertenzia), zlyhanie srdca, poruchy srdcového rytmu, aterosklerotické ochorenia srdca, pľúcnej hypertenzie, inzulínovej rezistencie, a dokonca aj smrť sú niektoré zo známych komplikácií neliečenej obštrukčnej spánkovej apnoe.
Vysoký krvný tlak

Spánková apnoe spôsobuje vysoký krvný tlak a problémy so srdcom. Zastavenie dýchania počas noci (každý 1-4 minút) môže spôsobiť zvýšený dôraz na srdce. Vzhľadom k tomu, saturácia kyslíka v krvi klesá a apnoe pokračuje, sympatický nervový systém (zodpovednej za “boj alebo rokov” reakcie tela) je aktivovaný. Tento boj alebo odozva letu posiela nervových signálov na krvné cesty škrtiť (sprísniť) a do srdca pracovať usilovnejšie. Keď plavidlá škrtiť, viac krvi je odoslaný do mozgu a svalov. Však, Tým sa zvyšuje krvný tlak, ktorý vyžaduje, aby srdce pracovať usilovnejšie, aby pumpovať krv cez menšie ráže plavidla. Že, v kombinácii so signálom pre srdce pracovať usilovnejšie a dolnom dostupný kyslík v krvi od apnoe, spôsobuje zvýšenú záťaž na srdce po celú noc. Počas spánku je zvyčajne čas, kedy srdce má menej práce urobiť, a môže “odpočinok.”

U pacientov s obštrukčnou spánkového apnoe, ktoré nemajú vysoký krvný tlak, 45% bude rozvíjať vysoký krvný tlak počas štyroch rokov. Ak vyšetrenie pacientov, ktorí majú tvrdý-k-kontrolu krvného tlaku, to je, pričom viac ako jeden liek na tlmenie, 80% majú obštrukčného spánkového apnoe. Keď je obštrukčná spánková apnoe liečených krvný tlak klesá.
Srdcové komplikácie

Riziko sa zvyšuje kongestívneho srdcového zlyhania 2.3 časy a riziko mŕtvice 1.5 krát s obštrukčnej spánkovej apnoe.

Obštrukčná spánková apnoe môže komplikovať liečbu fibrilácie predsiení. Fibrilácia predsiení je stav, keď horná časť srdca (átrium) je vyklepávať koordinácia sa v dolnej časti (komory). Liečby je cardiovert srdce (resetovanie átrium, a umožňujúci synchronizáciu s komorou). Po kardioverziu, 50% pacientov sa opakovania fibrilácia predsiení, ale pacienti s obštrukčnou spánkové apnoe majú 80% opakovania.

Konečne, obštrukčného spánkového apnoe môže zvýšiť riziko náhlej smrti. Náhla smrť môže zabiť nielen pre pacienta, ale aj ich blízkym, napríklad, ak sú riadiť auto, keď dôjde k úmrtiu.