Lekárstvo


Ako je obštrukčná spánková apnoe diagnostikované a hodnotené?

Anamnéza a fyzikálne vyšetrenie

Obštrukčná spánková apnoe môže byť diagnostikovaná a hodnotené subjektívne (vnímanej alebo neobjektívne) a objektívne (faktický, na základe empirických údajov) metódy. Príklad subjektívna metóda, ktorá meria účinky obštrukčného spánkového apnoe u pacientov so Epworthská spánková škála.

Epworthská spánková škála je self-report test, ktorý zavádza závažnosť ospalosť. Osoba sadzby pravdepodobnosť zaspanie pri konkrétnych činnostiach. Pomocou stupnice od 0-3 nižšie, riziko driemanie môže byť zaradený na nižšie uvedenom grafe.

0 = Je nepravdepodobné, že zaspať
1 = Mierne riziko zaspania
2 = Stredná riziko zaspania
3 = Vysoká pravdepodobnosť zaspania

Situácia Nebezpečenstvo driemanie
Posedenie a čítanie
Sledovanie televízie
Posedenie neaktívne v lonovej miesto
Ako cestujúci v aute na koni hodiny bez prestávky
Ľahu na odpočinok v popoludňajších hodinách
Posedenie a rozprávanie s niekým
Sedí ticho po obede bez alkoholu
V aute, kým sa zastavil na pár minút v prevádzke

Po poradie každej kategórie, celkové skóre sa vypočíta. Rozsah je 0-24, s vyšším skóre naznačuje väčší spavosť.

Bodovanie:

* 0-9 = Priemerná denná spavosť

* 10-15 = Nadmerná denná spavosť

* 16-24 = Stredne ťažké až ťažké denná spavosť

Rozobrať to ďalší, nadmerná denná spavosť je väčšia ako 10. Primárne chrápajúcich zvyčajne majú skóre menej než 10, a jedinci so stredne ťažkou až ťažkou spánkového apnoe zvyčajne majú skóre väčší ako 16. Vlastné hlásené, subjektívne opatrenia, ako Epworthská spánková škála zvyčajne sú kombinované s dôkladnou anamnézu. História zahŕňa otázky týkajúce sa:

* pracovný výkon,

* ospalosť počas dňa,

* riadenie a havarijné histórie,

* driemanie,

* zaspávanie počas rokovania, a

* znížil pamäte.

Ďalšie vyšetrenie sa vykonáva skúmať oblasti možných ciest dýchacích kolapsu.

* V nose, to zahŕňa prepážku, turbinates, nosové polypy, adenoidná hypertrofia, a nosohltana (zadnej časti nosa).

* V ústach, poschodia, mandle, uvula, faryngální steny, a obvod krku sú skúmané.

* Flexibilné nasopharyngoscopy sa zvyčajne vykonáva skúmať dýchacích ciest počas aktívnej dýchanie a simulovanej chrápanie manévre. (Nasopharyngoscope je vlákno-optických, ohybná rúrka približne 18 sunie sa na dĺžku a osmina palca v priemere s kamerou na jeho konci. Fotoaparát koniec je vložený cez nosovej priechod na hornej hrdla alebo hltana, kde je možné na akcie jazyka a poschodia byť dodržané.)

Polysomnografia

Hlavným cieľom testu obštrukčného spánkového apnoe je polysomnografia, tiež odvolával sa na ako spánku. Tento test meria rôzne fyzikálne a fyziologické parametre, zatiaľ čo predmet je spiace. Počas navštevoval polysomnografia, Technik uvádza človek spí a sleduje záznamového zariadenia v nastavení spánkovej laboratória. Typický test obsahuje polysomnografia:

* elektroencefalograme (EHS) monitoruje mozgové vlny,

* elektro-oculogram (EEA) monitoruje pohyby očí,

* elektromyogram (EMG) monitoruje činnosť svalov,

* merania ústnej a nosovej vzduchu,

* merania hrudníka a brucha pohybu,

* Zvukový záznam z hlasitosť chrápania,

* hladiny kyslíka v krvi (oxymetrie), a

* video monitorovanie predmetu počas štúdia.

EEG (elektroencefalogram) monitoruje mozgové vlny a môžu byť použité na stanovenie úrovne spánku či bdenie. To je užitočné pre určenie, či udalosť (dýchacích ciest alebo hnutia údu) narúša úroveň spánku.

EOG (elektro-oculogram) Opatrenia pohyby očí pomocou nálepky elektródy umiestnenej vedľa každého oka. Počas spánku REM (snívanie spánok), oči typicky pohybujú zo strany-na-strana. Toto meranie môže pomôcť určiť dĺžku spánku REM.

EMG (elektromyogram) Opatrenie pohyby svalov. Často, ďalší monitor je umiestnený na brade merať svalovú relaxáciu (tón). V priebehu prvej etapy 1-4 spánok je základná svalový tonus; však, Počas REM spánku všetky svaly relaxovať. EMG tiež pomáha určiť dobu trvania REM spánku. EMG na nohách môžu byť použité na detekciu “syndróm nepokojných nôh” alebo periodické pohyby nôh v spánku.

Ústne a nosovej prúdenie vzduchu možno merať niekoľkými rôznymi metódami pomôcť určiť veľkosť a frekvencia dychov počas spánku. Hrudnej a brušnej pohyby dôjsť pri každom pokuse o dýchať a môže byť použitý na rozlíšenie medzi centrálnou spánkového apnoe a obštrukčného spánkového apnoe. (Počas centrálnej spánkového apnoe, signál sa nadýchnuť nie je uvedený, takže svaly, nepokúšajte sa nadýchnuť. Počas obštrukčného spánkového apnoe, svaly pokus vziať dych, ale bez vzduchu sa pohybuje.)

Meranie hlasitosti chrápanie môže byť použitá na kvantifikáciu chrápania. (Niekedy merania je potreba presvedčiť niekoho, že majú problém chrápania.) To môže byť tiež použitý na meranie zmien po ošetrení chrápania.

Oxymetrie sa používa na meranie zníženie kyslíka v krvi počas apneas a hypopneas.

Video monitor je veľmi užitočné pre detekciu poruchy hybnosti, parasomnie, alebo kŕče počas spánku. (Často pacient nebude pamätať námesačnosť, spánku hovorí, alebo iné parasomnie, tak video je užitočné preskúmať udalosti s pacientom.)

Po dokončení polysomnografia údaje sa analyzujú radou certifikovaný špecialista spánku. Počet apneas, hypopneas, pohybov nôh, a desaturations rovnako ako spánok úrovne sú zaznamenané v oficiálnej správe, a diagnóza je.

Hoci hlavným cieľom testu obštrukčného spánkového apnoe je spánku (polysomnografia); ďalšie testy pre obštrukčné spánkové apnoe patrí:

* Viac kľudových Latency Test (MSLT) a

* Test udržanie bdelosti (MWT)

Viac kľudových Latency Test

Pre niekoho, kto správy je ospalý počas dňa, to je niekedy užitočné merať, ako ospalý, že sú. Tiež, po liečbe problémy so spánkom môže lekár chcieť merať zlepšenie denná spavosť. Ospalosť môže byť zmeraná s viacerými spánkovej latencie Test (MSLT).

V podstate, MSLT opatrenia, ako rýchlo sa niekto zaspáva počas dňa. To musí byť vykonané po celonočnom spánku (polysomnografia), doklady, ktoré vhodnú príležitosť pre spánok v noci pred. Skúška sa skladá zo štyroch až piatich NAP, že posledná 20 minút a sú od seba dve hodiny od seba. Osoba je pokyn, aby sa pokúsila zaspať. Priemerná doba zaspávania je vypočítaná pre všetky štyri alebo päť skúšok. Normálna doba by byť väčší ako 10 minút zaspať. Nadmerná spavosť je menej než päť minút zaspať.
Test udržanie bdelosti

Test udržanie bdelosti (MWT) tiež opatrenia denná spavosť. Osoba, ktorá v tomto teste je poverený pokúsiť sa zostať nahor. To sa opakuje pre štyri 40 minúta sedenie dve hodiny od seba. Nie zaspať vo všetkých štyroch testoch je najsilnejší objektívne meradlo žiadne ospalosť počas dňa.

Niektoré agentúry používajú tieto testy, aby zabezpečili, že ich zamestnanci nie sú príliš ospalé, zatiaľ čo v práci. Konkrétne, Piloti iných leteckých spoločností a vodičov nákladných automobilov, ktorí majú ospalosť musia byť testované. Toto je robené pre verejnú bezpečnosť a produktivitu práce. Bohužiaľ, nie je tam žiadny test, ktorý zaručí, že niekto nebude zaspať na jeho alebo jej práci alebo pri jazde.
Závažnosti úrovne v obštrukčnej spánkovej apnoe

Obštrukčná spánková apnoe môže byť kvalifikované ako mierne, mierny, alebo ťažké. Táto stratifikácia pomáha pri určovaní smeru liečby. Napríklad, niektoré procedúry, ktoré sú vynikajúce pre mierne spánkového apnoe takmer vždy zlyhajú pre ťažké spánkového apnoe.

Úroveň závažnosti sa meria polysomnografiou. V jednej stupnici pomocou apnoe-hypopnoe index, mierne obštrukčná spánková apnoe je 5-15 events per hour, stredne obštrukčná spánková apnoe je 15-30 events per hour, a ťažká obštrukčná spánková apnoe je udalostí za hodinunts per hour.